1857 Hint ayaklanmasında ulemânın rolü
The role of the ulama in 1857 Indian mutiny
  1. Tez No: 736182
  2. Yazar: DENİZ ÇIKILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Hint alt kıtası, gerek yüzölçümü gerekse de demografik yapısıyla dünyanın en büyük bölgelerinden biridir. Bu bölge, Emevî halifesi Velid b. Abdülmelik devrinde Muhammed b. Kâsım es-Sekâfî'nin 711'de Sind'i fethiyle İslâm ile tanışmıştır. Gazneli Mahmud'un Hindistan'a düzenlendiği seferler (1000-1026) ise İslâm'ın bölgede kalıcı hale gelmesinde önemli rol oynamıştır. 1206-1526 yılları arasında Delhi Türk Sultanlığı, 1526-1858 yılları arasında Bâbürlü İmparatorluğu tarafından yönetilen Hint alt kıtasının kaderi 1600'de İngiliz Doğu Hindistan Şirketi'nin kurulmasıyla büyük ölçüde değişmeye başlamıştır. Ticarî bir şirket olarak faaliyetlerine başlayan; ancak zamanla bölgede egemen bir güç hâline gelen Doğu Hindistan Şirketi'nin icraatları Hindular ve özellikle de Müslümanları olumsuz anlamda etkilemiştir. Bölgedeki huzursuzluğun ve memnuniyetsizliğin kaçınılmaz bir sonucu olarak 1857'de Hint ayaklanması patlak vermiş ve bu hâdise Hint alt kıtası tarihinin dönüm noktalarından biri olmuştur. Bengal ordusundaki sipahilerin isyanı ile başlayan ayaklanma, kısa sürede toplumun hemen her kesiminin katılımıyla farklı şehirlere sıçramış ve ulusal bir harekete dönüşmüştür. Bu çalışma, 1857 öncesi bağımsızlık mücadelelerine de yer vermekle birlikte daha ziyade 1857 Hint ayaklanması üzerine yapılan çalışmalarda genellikle göz ardı edilen ulemânın ayaklanmadaki etkisine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Indian subcontinent is one of the largest regions in the world, both in terms of surface area and demographic structure. This region, during the reign of Umayyad caliph Walid bin Abdal Malik, became acquainted with Islam with the conquest of Sind in 711 by Muhammad bin Qasim Thaqafi. The expeditions of Mahmud of Ghazni (1000-1026) to India played an important role in making Islam permanent in the region. The fate of the Indian subcontinent, which was ruled by the Delhi Turkish Sultanate between 1206-1526 and by the Mughal Empire between 1526-1858, started to change drastically with the establishment of the British East India Company in 1600. Starting its activities as a commercial company; however, the actions of the East India Company, which became a dominant power in the region over time, had a negative impact on Hindus and especially Muslims. As an inevitable result of the unrest and dissatisfaction in the region, the Indian Mutiny broke out in 1857 and this event became one of the turning points in the history of the Indian subcontinent. The mutiny, which started with the rebellion of the sepoys in the Bengal army, spread to different cities with the participation of almost every segment of the society in a short time and turned into a national movement. As well as mentioning the freedom struggles before 1857, this study mostly focuses on the influence of the ulamā on the mutiny, which is often ignored in the studies on the 1857 Indian Mutiny.