Pandemi sürecinde okul öncesi öğretmenlerinin uzaktan eğitim için evde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı öz yeterliliği ile bilgi ve iletişim teknolojileri öğretmen tutumları arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy of preschool teachers' use of information and communication technologies at home for distance education and attitudes of information and communication technologies teachers during the pandemic process
  1. Tez No: 736213
  2. Yazar: MERVE BAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin uzaktan eğitim için evde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı öz yeterliğinin belirlenmesi ve okul öncesi öğretmenlerinin uzaktan eğitim için evde BİT kullanımı öz yeterliği ile BİT tutumları arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Araştırma Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde okul öncesi eğitim kurumunda çalışan ve Covid-19 pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerine BİT kullanarak uzaktan eğitim veren 161 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen okul öncesi öğretmenlerine ilişkin kişisel bilgilerin yer aldığı 9 soruluk ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin uzaktan eğitim için evde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı öz yeterliğinin belirlenmesi için Gözüm, Metin, Uzun ve Karaca (2022) tarafından geliştirilmiş olan“Okul Öncesinde Uzaktan Eğitimi İçin Evde Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Kullanımı Öğretmen Öz Yeterliği”ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Öğretmen Tutumları belirlemek için ise Aydın ve Semerci (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin BİT Tutumları Ölçeği (ÖBİTTÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, yüzde gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra, basit korelasyon, bağımsız örneklemler t-testi, tek faktörlü varyans analizi (One-way ANOVA), ile basit korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmada okul öncesinde uzaktan eğitimi için evde BİT kullanımı öğretmen öz yeterliğinin orta düzeyde olduğu, öğretmen öz yeterliğinin öğretmenlerin yaş, kıdem, öğrenim durumu, uzaktan eğitime yönelik eğitim alma değişkenlerine göre anlamlı bir fark göstermediği, ancak öğretmenlerin BİT konusunda aldıkları eğitimin etkili olduğu belirlenmiştir. Okul öncesinde uzaktan eğitimi için evde bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımı öğretmen öz yeterliğinin ile BİT öğretmen tutumları arasında ise pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında okul öncesi öğretmenlerin BİT öz yeterliklerinin ve tutumlarının daha derinlemesine araştırılması ve öğretmenlerin bu becerilerinin desteklenmesi için desteklenmeleri gerektiğine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This purpose of use, the course of self-efficacy of using communication technologies at home and at home for distance in preschool education, and the use of ICT at home for distance about school and ICT attitudes education trainings about school are examined. The research consists of 161 pre-school students working in pre-school education in Şahinbey district of Gaziantep province and teaching from the Covid-19 education programs. As a data collection tool in the research; A“Personal Information Form”consisting of 9 questions containing personal information about preschool teachers, developed by the researcher, was used.“Using Information and Communication Technologies at Home for Preschool Distance Education”developed by Gözüm, Metin, Uzun, and Karaca (2022) to determine the self-efficacy of preschool teachers in using information and communication technologies at home for distance education and Information and Communication The“Teachers' ICT Attitudes Scale (ÖBİTTÖ)”developed by Aydın and Semerci (2017) was used to determine the Technologies and Teacher Attitudes. In the analysis of the data, descriptive statistics such as arithmetic mean and percentage, as well as simple correlation, independent samples t-test, one-way ANOVA, and simple correlation test were used. In the study, it was determined that the teacher's self-efficacy in the use of ICT at home for distance education in preschool was at a moderate level, the teacher's self-efficacy did not show a significant difference according to the variables of teachers' age, seniority, education level, receiving education for distance education, but the training received by the teachers about ICT was effective. It has been determined that there is a positive and moderate relationship between the use of information and communication technologies at home for pre-school distance education, teacher self-efficacy and ICT teacher attitudes. In the light of the findings obtained, suggestions have been developed to investigate the ICT self-efficacy and attitudes of preschool teachers in more depth and to support teachers in order to support these skills.