An ecofeminist approach on Turkish and American animations
Türk ve Amerikan animasyonlarına ekofeminist bir yaklaşım
- Tez No: 736228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTZ PESCHKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez, dört Türk ve dört Amerikan animasyon eserini ekofeminist bir bakış açısıyla analiz etmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Seçilmiş Türk animasyonları Kral Şakir Cumburlop (2021), Pırıl (2019-), Rafadan Tayfa 2: Göbeklitepe (2019), Kötü Kedi Şerafettin (2016), iken, seçilmiş ABD animasyonları Karlar Ülkesi (2013), Avatar: Son Hava Bükücü (2005-2008), She-Ra ve Güç Prensesleri (2018-2020), Yenilmez (2021-) olmuştur. Bu araştırmanın amaçları doğrultusunda seçilen her animasyona bir yaş aralığı verilmiştir ve bu aralıklar ekofeminizm kavramları açısından hangi animasyon çiftinin karşılaştırıldığını göstermektedir. Bechdel Testi ve Maisy Testi yardımıyla her animasyonlu çalışmaya yakın okuma yöntemi uygulanmaktadır. Konumu veya hangi platformda yayınlandığına bakılmaksızın, animasyonlar insanların eğlenmelerini sağlayan önemli araçlardır. Animasyon izleyicilerine feminist ve ekolojik olarak olumlu dünya görüşlerini göstermek için ekofeminizm kadar güncel ve ihtiyaç duyulan bir kavram, animasyon ve ilgili kavramlar içinde araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze and compare four Turkish and four American animations from an ecofeminist perspective. The selected animations from Turkey are Kral Şakir Cumburlop (2021), Pırıl (2019-), Rafadan Tayfa 2: Göbeklitepe (2019), Kötü Kedi Şerafettin (2016) while the animations from the US are Frozen (2013), Avatar: The Last Airbender (2005-2008), She-Ra and the Princesses of Power (2018-2020), Invincible (2021-). Each selected animation is given an age range for the purposes of this research and these ranges indicate which animation pair is compared in terms of ecofeminism concepts. Close reading method is conducted to each animated work with the help of the Bechdel Test as well as the Maisy Test. Regardless of its location or which platform it gets aired, animations have been an important part of people's entertainment. A concept as relevant and needed as ecofeminism should be researched within animation and its' related concepts in order to show animation audiences the feminist and ecologically positive world views.