Latife Tekin'in romanlarında göç
Migration in Latife Tekin's novels
- Tez No: 793547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Latife Tekin 1980 sonrası Türk edebiyatının önemli yazarlarından bir tanesidir. Daha çok romanları ile tanınan yazar, deneme ve öykü türünde de eserler vermiştir. Ayrıca Bir Yudum Sevgi adlı bir sinema filminin senaristliğini de yapmıştır. Romanlarını yazarken daha çok kendi hayatından esinlenen yazar bununla birlikte gözlemlerinden de yararlanarak kahramanlarını sıradan insanlardan seçmiştir. Yazarlığının ikinci evresinde doğaya yönelen yazar, İnsanların çevreye verdiği zararı ve kadınların sosyal hayatta yaşadığı sıkıntıları ekofeminist bir yaklaşım ile işlemiştir. Romanları birçok disiplinin tez çalışmalarına kaynaklık eden Latife Tekin, edebiyat eleştirmenlerine göre postmodern edebiyatın önemli temsilcilerinden bir tanesidir. Ayrıca kullandığı masalımsı dilden dolayı büyülü gerçekçilik akımının izlerini taşıdığını söylemek de mümkündür. Romanlarında yaşadığı sosyal çevreyi sıklıkla işleyen yazar, dönemin sosyal meselelerinden bağımsız değildir. Kendisi gibi göç eden insanların yaşadığı sıkıntıları, kente alışma çabalarını, kültürel çatışmalarını başaralı bir şekilde işleyen yazar, çevre ve kadın sorunlarına da değinmiştir. Göç, genel olarak insanların bireysel ya da kitlesel olarak gönüllü ya da zorunlu bir şekilde yaşadığı yerleri terk edip başka bir coğrafyaya, ya da şehre yerleşmesine denir. Latife Tekin, İstanbul'a göç eden bir ailenin çocuğu olduğu için romanlarında doğrudan ya da dolaylı olarak göç konusuna değinmiştir. Bu tez çalışmasında yazarın romanları iki başlık altında incelenmiştir. Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları, Buzdan Kılıçlar, Aşk İşaretleri, Ormanda Ölüm Yokmuş, Unutma Bahçesi, Manves City, Sürüklenme yazarın göç temasını işlediği romanlarıdır. Yazar bazı romanlarında ise göç konusuna değinmeyerek kadın ve çevre sorunlarını anlatmıştır. Rüyalar ve Uyanışlar Defteri, Altınçayır Vadisinin Çocukları, Zamansız bu eserlere örnektir. Yazar, Gece Dersleri adlı eserinde ise bir zamanlar içinde bulunduğu örgüt hayatına dair bir değerlendirme yapar. 1980 sonrası Türk edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Latife Tekin, sosyal bir konu alan göç temasını eserlerinde başarılı bir şekilde işlemiştir. Göçün birey, aile, toplum ve çevre üzerindeki etkisine değinen yazar, romanlarında hem kendi hayatından esinlenmiş hem de gecekondu bölgelerindeki insanların yaşantısına değinmiştir.
Özet (Çeviri)
Latife Tekin is one of the important writers of Turkish literature after 1980. The author, who is mostly known for his novels, has also produced works in the genre of essays and short stories. He also wrote the screenplay of a movie called Bir Yudum Sevgi. The author, who was inspired by his own life while writing his novels, also chose his heroes from ordinary people by making use of his observations. The author, who turned to nature in the second phase of his writing, dealt with the damage of people to the environment and the problems women experience in social life with an ecofeminist approach. Latife Tekin, whose novels are the source of thesis studies of many disciplines, is one of the important representatives of postmodern literature according to literary critics. It is also possible to say that he bears the traces of the magical realism movement due to the fairy-tale language he uses. The author, who frequently deals with the social environment he lives in in his novels, is not independent of the social issues of the period. The author, who successfully deals with the problems experienced by immigrants like himself, their efforts to get used to the city, and cultural conflicts, also touched on the environment and women's problems. Migration, in general, is the movement of people, individually or in groups, to leave the places where they live voluntarily or compulsorily and settle in another geography or city. Since Latife Tekin is the child of a family that immigrated to Istanbul, she directly or indirectly touched on the subject of migration in her novels. In this thesis, the novels of the author were examined under two headings. Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları, Buzdan Kılıçlar, Aşkİşaretleri, Ormanda Ölüm Yokmuş, Unutma Bahçesi, Manves City, Sürüklenme are the novels in which the author deals with the theme of migration. In some of his novels, the author did not touch on the issue of migration, but explained the problems of women and the environment. Muinar, Rüyalar ve Uyanışlar Defteri ,Altınçayır Vadisinin Çocukları, Zamansız are examples of these works. In his work, Gece Dersleri, the author makes an assessment of the organizational life he was once in. Latife Tekin, one of the important writers of Turkish literature after 1980, successfully handled the theme of migration, which is a social subject, in her works. Touching on the impact of migration on the individual, family, society and environment, the author was inspired by both his own life and the lives of people in shantytowns in his novels.