Aşırı kron harabiyetine sahip üst ön keser dişlerin direkt ve indirekt restorasyon sonrası kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the fracture strength of the maxillary central incisor teeth with extensive crown damaged after direct and indirect restoration
- Tez No: 736229
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızın amacı, aşırı kron harabiyetine sahip üst ön keser dişlere, dijital ölçü ve CAD/CAM teknikleri başka bir deyişle dijital teknolojiden yararlanarak, farklı teknikler ile uygulanan post-kor uygulamasını takiben direkt veya indirekt kron restorasyonlar gerçekleştirildikten sonra kırılma dayanıklıklarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda, 90 adet çekilmiş sağlam üst ön keser diş, yüksek hızlı aeratör ve ucu dik açılı elmas fissür frez yardımı ile 2mm mine sement birleşimi üzerinden yatay şekilde kesildi. Kanal giriş kaviteleri açıldı ve pulpa tabanı aksiyal duvarlar ile dik açı oluşturacak şekilde prepare edildi. Su soğutma altında, post frezleri (Parapost Stainless Drills, Coltène/Whaledent, Mahwah, NJ, A.B.D) ile mine sement sınırı referans alınarak kök kanalı içerisine 8 mm uzunluğunda post yuvası hazırlandı. 1. 4. ve 7. test gruplarında, fiber post adeziv simantasyon işleminde ve kor restorasyon yapımında, dual-sertleşen kompozit rezin (Gradia Core, GC, Tokyo, Japonya) restoratif materyal kullanıldı. 2. 5. ve 8. test gruplarında, fiber post adeziv simantasyon işleminde ve kor restorasyon yapımında, kısa fiberle güçlendirilen akıcı kompozit (everX Flow, GC, Tokyo, Japonya) restoratif materyal kullanıldı. 3. 6. ve 9. test gruplarında, bioblok post-kor yapımında, kısa fiberle güçlendirilen akıcı kompozit rezin restoratif materyal kullanıldı. 1. 2. ve 3. test gruplarında, kron restorasyonu, direkt kompozit rezin restoratif materyal (G-aenial, GC, Tokyo, Japonya) kullanımı ile tamamlandı. 4. 5. ve 6. test grupları, dijital ölçüyü takiben, rezin nanoseramik indirekt CAD/CAM materyalinden (Cerasmart 270, GC, Tokyo, Japonya) hazırlanan indirekt kron restorasyonları ile tamamlandı. 7. 8. ve 9. test grupları, dijital ölçüyü takiben, lityum disilikat indirekt CAD/CAM materyalinden (Li-Si Initial, GC, Tokyo, Japonya) hazırlanan indirekt kron restorasyonları ile tamamlandı. İndirekt CAD/CAM restorasyonların, adeziv simantasyon işlemi, adeziv sistem (G-Premio Bond, GC Corp. Tokyo, Japonya) ve dual-sertleşen adeziv rezin siman (G-Cem Linkforce, GC, Tokyo, Japonya) kullanımı ile gerçekleştirildi. 10 adet sağlam diş kontrol grubu olarak kullanıldı. Restorasyonların kırılma dayanımı, universal test cihazında, dişlerde kırık meydana gelene kadar uygulanan 1mm/sn hız statik kuvvet altında değerlendirildi. Elde edilen kırılma dayanım değerleri, tek yönlü ANOVA (p= 0,05) varyans analizi ile incelendi. Çalışmamızın sonuçlarına göre, restorasyon içeren test gruplarının kırılma dayanım değerleri, kontrol grubundan elde edilen kırılma değerine ulaşamadı. Restorasyon içeren farklı test grupları arasında kırılma dayanım değerleri açısından anlamlı farklılık tespit edilmedi. Fiber post uygulanan test grupları, keser diş bölgesinde gözlenen ortalama okluzal kuvvetin (150 N) üzerinde kırılma değerleri sergiledi. Fiber post-kor uygulama sırasında, bioblok uygulanan kısa fiberle güçlendirilen akıcı kompozit rezin restorasyon kullanıldığında, keser diş bölgesinde gözlenen ortalama okluzal kuvvete (150 N) yakın değerler saptandı. İndirekt kron restorasyon uygulama grupları söz konusu olduğunda, indirekt restorasyon uygulamaları, direkt kron restorasyon uygulamalarından daha yüksek kırılma dayanımı gösterdi. Çalışmamızdan elde edilen kırılma dayanım sonuçları değerlendirildiğinde, aşırı kron harabiyetine sahip üst ön keser dişlerin restorasyonunda, tek seansta tedavi edilmesi gerektiği durumda, dijital teknoloji kullanımı ile beraber, fabrikasyon post-kor, hazırlandığı post yuvasına kısa fiber ile güçlendirilen akıcı kompozit rezin restoratif materyal ve adeziv simantasyon tekniği ile bağlanmalı, bu işlemi takiben cam-matriks seramik materyalden elde edilen kron restorasyonu uygulaması, restorasyonların kırılma dayanımı üzerinde olumlu etki sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate the fracture strength of direct and indirect restorations which were prepared after applying post-core restorations with different post-core techniques and utilising digital impression and CAD/CAM technique other means digital technology applied to the maxillary anterior teeth with an excessive crown destruction. Following post-core restorations, crown restorations were fabricated either direct or indirect techniques and fracture strength of completed restorations were evaluated. 90 extracted intact maxillary central teeth were cut horizontally 2 mm above the cemento-enamel junction using a right-angle diamond fissure bur and water cooled high-speed aerator. The access cavities of canal preparations were prepared on the pulpal base to form a right angle with the axial walls. Under water cooling, an 8 mm long post preparation was prepared into the root canal using with burs for post (Parapost Stainless Drills, Coltène/Whaledent, Mahwah, NJ, USA) as a reference to the cemento-enamel junction. In 1st, 4th and 7th test groups, dual-curing composite resin (Gradia Core, GC, Tokyo, Japan) material was used for fiber post cementation and core construction. In 2nd, 5th and 8th test groups, short fiber reinforced flowable composite resin (everX Flow, GC, Tokyo, Japan) material was used for fiber post cementation and core construction. In 3rd, 6th and 9th test groups, short fiber reinforced flowable composite resin (everX Flow, GC, Tokyo, Japan) material was used for fabrication of bioblock post-core restorations. In 1st, 2nd and 3rd test groups, direct crown restorations were fabricated using direct composite resin restorative material (G-aenial, GC, Tokyo, Japan). In 4th, 5th and 6th, test groups, indirect crown restoration was fabricated using resin nanoceramic indirect CAD/CAM material (Cerasmart 270, GC, Tokyo, Japan) after taking digital impressions. In 7th, 8th and 9th test groups indirect crown restoration fabricated using lithium disilicate CAD/CAM material (Li-Si Initial, GC, Tokyo, Japan) after taking digital impressions. Adhesive cementation of indirect CAD/CAM restorations was achieved using adhesive system (G-Premio Bond, GC Corp. Tokyo, Japan) and dual-cure composite resin cement (G-Cem Linkforce, GC, Tokyo, Japan). 10 intact teeth were used as a control group. The fracture strength of the restorations was determined using a universal testing machine with 1mim/mim cross head speed, static force was applied to the test specimens until fracture occurred. Fracture strength values were analyzed using one-way ANOVA (p= 0.05). According to the obtained fracture strength results, farcture strength of tested groups didnot reach the farcture strength of control group. There were no statistically significant differences between the tested groups except control group. Considering fabrication fiber post-core test groups, the average occlusal force (150 N) values were similar to the incisor region. The values close to the average occlusal force (150 N) observed in the incisor region in bioblock fiber post-core obtained by using short fiber reinforced flowable composite resin restorative materials. In addition, although the test specimens with indirect crown restoration did not different significantly, they showed higher fracture strength than direct crown restorations. Considering test groups for indirect crown restorations, fracture strength of indirect crown restoratiıons had higher values than direct crown restorations. Evaluation of the results of the present study, it can be concluded that when the restoration of excessive tissue loss on maxillary central tooth utulising by one-appointment digital technology. Fabricated post-core should adhesively bonded using short fiber reinforced flowable composite resin restorative material and glass-matrix ceramic material should be used for indirect crown restorations has beneficial effect on fracture strength of final restoration.