İktisadi kalkınma - çevre ilişkisi
The Relationship between economic development and the environment
- Tez No: 73623
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME OYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Günümüzde insanların ihtiyaçlarının pek çoğu sanayi sektörünce karşılanmaktadır. Bütün toplumlar sanayileşmeyi mutlaka ulaşılması gereken bir hedef olarak görmektedirler. Sanayileşme, bir yandan doğal kaynaklan kullanırken bu yandan da üretim sonunda atıklarını bırakarak doğayı kirletmektedir. Bu kirlilik sonucunda ekonomik kalkınma zarar görmektedir. 1987 yılında Bruntdland Raporu'yla gündeme gelen Sürdürülebilir Kalkınma kavramı da bu konu üzerinde durmakta ve gelecek nesillerin gelişmesine zarar vermemek için bugünkü kuşakların dikkatli olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu çalışmada, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin ortak sorunu olan kalkınma ve çevre kirliliği üzerinde durulmuştur. Çevre kirliliği iktisadi analizde eksi dışsallık olarak ele alınmaktadır. Çevrenin ortak mal olması dolayısıyla kirliliğin fiyatı piyasa mekanizması içinde arz talep koşullarıyla belirlenememektedir. Bu kirliliğin, asgari düzeyde tutulabilmesi için fiyatlandırılması gerekmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde hızlı nüfus artışı çevre üzerinde daha fazla baskı yaratmaktadır. Hızla artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması zorunluluğu sanayileşmenin hız kazanmasına, böylelikle doğal kaynakların daha da tahrip edilmesine neden olmaktadır. Türkiye'de çevre sorunlarına yol açan temel neden hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve kantleşmedir. Çevre sorunları bugünkü kuşaklan olduğu kadar gelecek kuşaklan da ilgilendirmektedir. Geleceğimizi tehlikeye atmamak için çevreyi koruyan kalkınma politikalarına ağırlık vermek zorundayız. Ulusal çevre politikasının hatları, sanayileşme ve nüfus politikaları dikkate alınarak çizilmeli ve uluslararası alanda Türkiye'nin şartlarına uygun politikalar uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Today, the most of the needs of humanbeings are satisfied by industry. All communities consider industrialisation as an ultimate goal to be reached. Industrialisation uses natural resources on one hand and on the other hand pollutes nature by disposing its wastes. Environmental pollution, adversely affects the process of economic development. The issue is closely related to the notion of sustainable development which was first put forwarded in 1987 by Bruntdland Report. According to this notion, it is possible for today's generations to achieve their economic development without endangering the economic development of future generations. In this thesis, the problem of environmental pollution and its negative effects on economic development are studied. In economic theory environmental pollution is considered to be a negative externality. Since environment is a common good, the price of pollution can not be determined in market by the interaction of supply and demand. Environmental pollution should be priced to be able to keep it at a minimum level. In developing countries, due to the rapid increase in population, a greater pressure on environment is exerted. Because of the excessive increase in population, the process of industrialization is accelerated, and this causes a more rapid destruction of natural resources. In Turkey, the most important reasons of environmental problems are the rapid increase in population, industrializatin and urbanization. To find solutions to environmental problems is important not only for the present generation but also for future generations. We must consider development policies which protect environment in order not to put our future in danger. The industrialization and population policies should be taken into account in formulating the national environmental policies, and all these policies should be consistent with conditions of Turkey.