Ankara ili yuva/yetiştirme yurtlarında yaşayan lise öğrencilerinin kendini-kabul düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The Investigation made according to some variables for self-acceptance levels of high school students who residing child care institutions in students who residing orphanages in Ankara
- Tez No: 73622
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara Gazi Kız Yetiştirme Yurdu, Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası, 5Q. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdu ve Etimesgut Erkek Yetiştirme Yurdu' nda yaşayan 91 lise öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Araştırmada öğrencilerin kendini-kabul düzeylerini belirlemek için“Kendini-Kabul Envanteri (L) Formu”kullanılmıştır. Ayrıca denekler ile ilgili kişisel bilgileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından bir“Kişisel Bilgi Formu”hazırlanmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde, ilkin grupların dağılımlarının homojen olup olmadığını belirlemek amacıyla F testi yapılmıştır. Daha sonra bulunan F değerlerine göre homojen ve heterojen gruplara uygun t testi kullanılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, yuva/yetiştirme yurtlarında yaşayan lise öğrencilerinin çoğunluğunun kendini-kabul düzeylerinin ortanın altı ve düşük olduğunu, erkeklerin kendini-kabul puanlarının ortalamasının kızlarınkinden daha yüksek olduğunu ve aynı yuva/yurtta kalan arkadaşları ile olumlu ilişkileri olan öğrencilerin kendini-kabul puanlarının ortalamasının olumsuz ilişkileri olanlarınkinden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yaş, tek ve birden fazla yuva/yurt deneyimi, anne, baba ya da yakınları tarafından ziyaret edilme ya da onların evineziyarete gitme, aynı yuva/yurtta kalan kardeşleri ile olumlu ya da olumsuz ilişki içinde olma değişkenlerine göre öğrencilerin kendini-kabul puanları ortalaması arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been done on 91 high school students who are residing at Ankara Gazi Kız Yetiştirme Yurdu, Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası, 50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdu and Etimesgut Erkek Yetiştirme Yurdu. At this research, Self-Acceptance Inventroy (L) Form has been used for determining the students' self-acceptance levels. Besides this, a questionarie has been designed by the researcher to get personal information about the subjects. For statistical analysis of collected data, firstly the F test has been utilized to determine whether the distributions of groups are homogenous or not. Then, according to these F values, the t test which is suitable for homogenous or heterogenous groups has been utilized. The findings of this research indicates that the self- acceptance levels of most of high school students who are residing at orphanages are under avarage; and the avarage of self -acceptance scores of boys is higher than girls' ; and the avarage of self-acceptance scores of students who have good relations with friends who are residing at the same place is higher than students' who have bad relations. Furthermore, it has been found that according to variables of ages, experience of single or more orphanages beingIV visited by parents or visiting their home and to have good or bad relations with sisters or brothers who are residing at the same place, there is no significant difference between the avarage of students' self-acceptance scores.