Grupla psikolojik danışmanın beyin özürlü çocukların anne-babalarının kaygı ve depresyon düzeylerine etkisi
The Effects of group counseling on the anxiety and depression levels of parents whose children have cerebral palsy
- Tez No: 73624
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTER OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırmada grupla psikolojik danışmanın beyin özürlü ço cukların anne-babalarının durumluk-sürekli kaygı ve depresyon dü zeyleri üzerindeki kısa ve uzun süreli etkileri incelenmiştir. Deney grubunda cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyleri farklılığına göre karşılaştır malı etkilerin de incelendiği toplam üç grup denence test edilmiştir. Araştırmanın kapsamına giren denekler 1 995 - 96 yılında Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Çocuk Kliniğinde tedavi gör mekte olan beyin özürlü çocukların anne-babaları arasından gönüllü lük ilkesine göre seçilmiştir. 14 kişilik bir deney V3 16 kişilik bir kon trol grubu uygulamaların sürekliliği açısından Ankara İli içinde oturan anne-babalardan oluşturulmuştur. Deney öncesinde Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Depresyon Ölçeği her iki gruba uygulanmıştır. Grupla psikolojik da nışmanın on oturumluk süreci sonunda kaygı ve depresyon ölçekleri son test olarak tekrar verilmiştir. Altı aylık bir dönemin sonunda aynı gruplara ölçek bir daha uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının birbirleriyle ön test - son test, ön test - izleme testi ve son test - izle me testi sonuçlarının karşılaştırılmasında Mann-Whitney -U testi, de ney grubunun kendi içinde cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi farklılığına göre karşılaştırılmasında Wilcoxon Uyumlu Çiftler - İşaretli Mertebeler testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde önemlilik düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. 1. Grupla psikolojik danışma sonunda deney grubunun du-Ill rumluk kaygı düzeyinin kontrol grubuna göre önemli düzeyde azaldığı ve danışmanın olumlu etkisinin izleme döneminde de ko runduğu bulunmuştur. Grupla psikolojik danışma sonunda cinsi yet, yaş ve eğitim değişkenlerine göre deneklerin durumluk kaygı düzeyinin önemli bir farklılık göstermediği bulunmuştur. 2. Grupla psikolojik danışma sonunda deney grubunun sürekli kaygı düzeyinin kontrol grubuna göre önemli düzeyde azaldığı fakat danışmanın olumlu etkisinin izleme döneminde korunamadığı bulun muştur. Uzun dönemde deney grubunun sürekli kaygı düzeyinde ar tış gözlenmiştir. Grupla psikolojik danışma sonunda cinsiyet, yaş ve eğitim değişkenlerine göre deneklerin sürekli kaygı düzeyinin önemli bir farklılık göstermediği bulunmuştur. 3. Grupla psikolojik danışma sonunda deney grubunun depres yon düzeyinin kontrol grubuna göre önemli düzeyde azaldığı ve da nışmanın olumlu etkisinin izleme döneminde de korunduğu bulun muştur. Grupla psikolojik danışma sonunda cinsiyet, yaş ve eğitim değişkenlerine göre deneklerin depresyon düzeyinin önemli bir fark lılık göstermediği sadece uzun dönemli etkinin anneler ve genç yaş grubu lehine önemli olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research aimed at investigating the effects of group coun seling on the state - trait anxiety and depression levels of the parents whose children have cerebral palsy. In the experiment group a total of six groups of hypotheses were tested; meanwhile the comparative effects of group counseling on the anxiety and depression level of the parents in relation to sex, age and educational level have been examined. The subjects used in this research were chosen from the volun teering parents who had children with cerebral palsy, receiving a re habilitation program at the service of disabled children at Physical Medicine and Rehabilitation Center of Ankara during 1995 - 96. In or der to secure the continuity of the sessions on experiment group of fourteen and a control group of sixteen parents were selected from those who were residing in Ankara. The state - trait Anxiety Inventory and Beck Depression Scale were administered to both groups, as pretest. After ten sessions of group counseling, the anxiety and depression scales were adminis tered again as a post test. The same scales were administered again to the same groups at the end of a six months period. In order to compare the experiment and the control groups, regarding the sco res of pretest - post test, pretest - follow up test and the post test - follow up test the Mann-Whitney U Test was used; and to compare the scores within the experiment group according to the sex, age and educational differences of the group members, the WilcoxonSigned Rank test was used. The significance level of.05 was accep ted in comparing the groups. The results of the research could be summarized as follows: 1. At the end of the group counseling, it was observed that the re has been a significant decrease in the state anxiety level of the ex periment group and that the positive effect of counseling was main tained during the follow-up period when compared to the control group. 2. At the end of the group counseling, it was observed that the re has been a significant decrease in the trait anxiety level in the ex periment group, in comparison to the control group; however the re sults showed that the positive effect of counseling could not be ma intained during the follow-up period. In the long term, an increase in the level of trait anxiety was observed. 3. At the end of the group counseling, it was found that there has been a significant decrease at the depression level of the experi ment group compared to the control group and that the positive ef fects of counseling were maintained during the follow-up period. 4. At the end of the group counseling, no significant changes in the state-trait anxiety and depression level of the parents of different sex, age and education level were found but long lasting positive ef fects only in depression levels of the mothers and the young group were observed.