Virginia Woolf, William Faulkner ve Adalet Ağaoğlu'nun eserlerinde bilinç akışı tekniğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparative evaluation of stream of consciousness technique in the novels of Virginia Woolf, William Faulkner and Adalet Ağaoğlu
- Tez No: 736234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Freud'a göre, bir sanatçının dürtüleri, eserleri aracılığıyla ortaya çıkar. Başka bir deyişle, eser, sanatçıların zihinlerinin bir temsilidir. Freud'un insan psikolojisini analiz etmek için geliştirdiği yöntem, bilinç kavramının önem kazanmasına neden olmuştur. Bu durum literatüre bilinç akışı tekniği olarak yansır. Modern çağdaki yazarlar bu teknikle karakterlerin bilinç durumunu ortaya koyarlar. Bilinç akışı tekniği, kurgusal karakterlerin düşüncelerini kanalize eden ve bunları okura hem kafa karıştırıcı hem de düşündürücü parçalanmış ifadeler içinde sunan edebi bir tekniktir. Eserlerinde bilinç akışı tekniğini kullanan modern dönem yazarları romanlarında canlı ve keskin imgelerden yararlanmışlardır. Zihinsel aktivite imgeler aracılığı ile verildiğinden roman, algı ve deneyimle yoğunlaştırılmış bir duyusallık kazanmaktadır. Roman karakterlerinin iç dünyaları ve duyarlılıkları bilinç akışı tekniği ile uyum içindedir. Bu sayede okur, karakterlerin bilinçlerinin derinliklerinde dolaşmaya olanak bulur. Virginia Woolf, William Faulkner ve Adalet Ağaoğlu eserlerinde bilinç akışı tekniğini en etkin kullanan isimlerdendir. Bu çalışmada, bahsi geçen üç farklı yazar ve edebiyata ait eserlerde benzerlik ve farklılıklar doğrultusunda bilinç akışı tekniğinin nasıl kullanıldığı psikanalitik inceleme yöntemi bağlamında karşılaştırılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to Freud, an artist's impulses emerge through their works. In other words, the work is a representation of the minds of the artists. The method developed by Freud to analyze human psychology has led to the concept of consciousness gaining importance. This situation is reflected in the literature as a stream of consciousness technique. Authors in the modern age reveal the consciousness of the characters with this technique. The stream of consciousness technique is a literary technique that channels the thoughts of fictional characters and presents them to the reader in fragmented statements that are both confusing and thought-provoking. Modern period authors who use the stream of consciousness technique in their works have benefited from vivid and sharp images in their novels. Since the mental activity is given through images, the novel gains an intensified sensuality with perception and experience. The inner worlds and sensitivities of the novel characters are in harmony with the stream of consciousness technique. In this way, readers have the opportunity to wander deep into the consciousness of the characters. Virginia Woolf, William Faulkner and Adalet Ağaoğlu are among the names who use the stream of consciousness technique most effectively in their works. In this study, it will be compared how the stream of consciousness technique is used in the context of the psychoanalytic analysis method in line with the similarities and differences in the works of the three different authors and literature.