Politics and modernity: Hannah Arendt, Virginia Woolf, William Faulkner
Siyaset ve modernite: Hannah Arendt, Virginia Woolf, William Faulkner
- Tez No: 682200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Political Science, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez Hannah Arendt, Virginia Woolf ve William Faulkner arasında bir diyalog kurarak edebiyatı siyaset teorisiyle bir araya getirir. Arendt'in modernite eleştirisinden yararlanarak bu çalışma, Arendt ve Woolf arasındaki benzerlikleri, modernite, gelenek ve tarih üzerine düşüncelerine odaklanarak açığa çıkarır. Bu tür paralellikleri belirtirken, siyaset anlayışlarını ve anlatının yirminci yüzyıldaki rolünü aydınlatan şiddet ve totalitarizm konusunda ortak argümanlarını da açımlamaktadır. Ardından bu tez, Arendt'in özel ve kamusal alan kavramlarını inceler ve bu terimleri Woolf'un To The Lighthouse (Deniz Feneri) romanına uygular. Öncelikle özel ile kamusal arasında bağlantı kurmada anlatının gücünü keşfederek Mrs Ramsay'in dünyasızlığını ele alacağım ve sonra yalnızlığını telafi eden bir argüman sunmak amacıyla Arendt'in mahremiyet kavramına başvuracağım. Bu argüman, hane alanının sadece dünyasızlık alanı değil, aynı zamanda birlikteliğin sığınağı olduğunu açığa çıkaracaktır. Tez ayrıca Arendt'in doğa tanımının Woolf'un romanında yankılandığını öne sürer. Çalışmanın geri kalanında amacım, Faulkner için politik olanın anlamını tartışmak ve The Sound and the Fury (Ses ve Öfke) romanında özgürlüğün ve eylemin izlerini aramaktır. Bu tez, karakterlerin geçmişe olan bağlılığına ve kapitalist bir toplumda mücadelelerine odaklanarak, Arendt'in toplumsal olan, emek, yalnızlık, bağışlama ve özgürlük kavramlarını Faulkner'ın romanı bağlamında yeniden düşünmeyi önerir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation weaves together literature with political theory, creating a conversation between Hannah Arendt, Virginia Woolf, and William Faulkner. Drawing upon Arendt's critique of modernity, this study lays bare affinities between Arendt and Woolf, with a keen interest in their reflections on modernity, tradition, and history. By setting out to examine such parallels, it also analyzes their common arguments about violence and totalitarianism that illuminate their understanding of politics as well as the role of narrative in the twentieth century. In what follows, this dissertation scrutinizes Arendt's conceptions of the public and the private sphere and then applies these terms to Woolf's novel To The Lighthouse. I shall first consider Mrs Ramsay's worldlessness, exploring the power of narrative in linking the private and the public, and then turn to Arendt's notion of privacy to propose a countervailing argument for her loneliness. This argument will unearth that the household sphere is not only the space of worldlessness but also the shelter of togetherness. The dissertation also contends that Arendt's account of nature resonates in Woolf's novel. In the rest of the study, my purpose is to argue the meaning of the political for Faulkner and to pursue the traces of the possibility of action and freedom in his novel The Sound and the Fury. Focusing on the characters' commitment to the past and their struggle in a capitalist society, this dissertation proposes rethinking Arendt's concepts of the social, labor, loneliness, forgiveness, and freedom in the context of Faulkner's novel.