Yaşlılarda günlük yaşam aktiviteleri ile ihmal ve istismar arasındaki ilşki
The relationship between daily life activities and NEGLECT and ABUSE in the ELDERLY
  1. Tez No: 736247
  2. Yazar: ZEYNAL KİZİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SERAP KOÇAK, DOÇ. DR. EMİNE KAPLAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma yaşlıların, günlük yaşam aktiviteleri ile ihmal ve istismar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 1 ve 14 No'lu Aile sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı olan 234 yaşlı ile yapıldı. Verilerin toplanmasında Standardize Mini Mental Test, Kişisel Bilgi Formu, Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (BGYAİ), Yaşlı İhmal Tanılaması, Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi (H-S“YAŞİST”) kullanıldı. Çalışmanın analizi IBM SPSS 21 programında sıklık, yüzde, ortalama, Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve korelasyon testleriyle yapıldı. Yaşlıların günlük yaşam aktivitelerini yerine getirirken %43.8'inin orta düzeyde bağımlı olduğu, %63.4'ünün bir istismar türüne maruz kaldığı ve %28.9'unda olası ihmal durumu saptandı. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getirirken ileri derecede bağımlı olan yaşlıların H-S“YAŞİST”Ölçeği toplam puan ortalaması daha yüksek bulundu (r: 4.52 ± 2.76).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive and cross-sectional type to determine the relationship between the daily life activities of the elderly and neglect and abuse. The research was conducted with 234 elderly people registered in Family Health Centers No. 1 and 14 affiliated to Adıyaman Provincial Health Directorate. Standardized Mini-Mental Test, Personal Information Form, Barthel Daily Life Activities Index (Barthel ADL), Elderly Neglect Diagnosis, Hwalek-Sengstock Elder Abuse Screening Test (H-S“EAST”) were used to collect the data. The analysis of the study was performed with frequency, percentage, mean, Kruskal Wallis, Mann Whitney U and correlation tests in the IBM SPSS 21 program. Among the elderly 43.8% were moderately dependent, 63.4% were exposed to a type of abuse, and 28.9% were found to have possible neglect while performing the daily life activities. The mean total score of the H-S“EAST”Scale was found to be higher in the elderly who were highly dependent while performing daily life activities (r: 4.52 ± 2.76).