Tokyo Yaz Olimpiyat oyunları badminton müsabakalarının analizi
Tokyo summer Olympic games badmintonanalysis of competitions
  1. Tez No: 736246
  2. Yazar: BURAK CENAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı, Tokyo Olimpiyatlarında mücadele eden sporcuların hangi vuruşları daha sık kullandıklarını, hangi vuruşlarda sayı kazandıklarını ve kaybettiklerini, oyun süreleri ve ralliler arasındaki ölü oyun sürelerinin nasıl bir seyirde olduğunu analiz etmektir. Çalışmaya Tokyo Olimpiyat oyunlarında tek erkek ve tek bayan kategorilerinde oynanan çeyrek final, yarı final ve final müsabakalarında (8 erkek-8 bayan) toplam 16 maç analiz edilmiştir. Video analizcileri arasında tutarlılığı sağlanmış, iki kodlayıcı tarafından analiz edilmiştir. Kodlama vuruş çeşitleri; kısa servis, yüksek servis, lop-lift, net drop, net kill, savunma, drive, smaç, clear ve drop vuruşları analiz edilirken müsabakada oynanan maçların süreleri de incelenmiştir. Elde edilen verilerin yorumlanmasında tanımlayıcı istatistik, ortalama, standart sapma ve yüzde değeri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tek erkeklerde en çok %23.77 net drop vuruşu yaptıkları, bayanlarda ise %296 lop vuruşu yaptıkları görülürken, yüzde olarak en çok sayı kazanılan vuruşun her iki kategoride de smaç vuruşu olduğu, en çok sayı kaybedilen vuruşun ise her iki kategoride de lop-lift vuruşu olduğu gözlemlenmiştir. Oyun sürelerine bakıldığında erkeklerde her bir ralli ortalama 9.2±7.15 sn., bayanlarda,12.28±9.23 sn. oyun süresi olurken bu süre içerisinde ortalama erkeklerde 10.21±7.73 vuruş, bayanlarda 12.19±8.85 vuruş yaptıkları, vuruş sonrasında erkeklerde 26.52±12.08 sn., bayanlarda 26±13.71 sn. dinlendikleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze which strokes the athletes competing in the Tokyo Olympic game use more elegantly, which strokes they gain and lose points, and what kind of time they play time and dead playing time between rallies. A total of 16 matches in the quarter-final, semi-final and final competitions (8 men's, 8 women's) played in the men's singles and women's singles categories at the Tokyo Olympic games were analyzed. Consistency was ensured among video analyzers, analyzed by two encoder. Types of coding strokes; short service, high service, lop-lift, net drop, net kill, defense, drive, dunk, clear and drop strokes were analyzed and the durations of the matches played in the competition were also examined. In the interpretation of the obtained data, descriptive statistical information mean, standard deviation and percentage value were used. As a result of the research, it was observed that they made the most net drop strokes in men's singles and 21.96% lop strokes in women, while the most points won in terms of percent were dunks in both categories and the most points lost hit was lop-lift stroke in both categories. When it is examined when the playing time is examined, it is analyzed that each rally in men has an average of 9.2±7.15 sec., in women 12.28±9.23 sec. playing time, while in this time they made 10.21±7.73 strokes in men, 12.19±.8.85 strokes in women, 26.52±12.08 sec in men and 26±13.71 sec in women.