The study and evaluation the levels of MAH, vitamin D & lipids profile and the role it in evaluated the levels of ovary reserve in women with diet
Diyet yapan kadınlarda AMH, D vitamini ve lipid profili ve yumurtalık rezervi düzeylerinin değerlendirilmesindeki rolü ile ilgili çalışma ve değerlendirme
- Tez No: 736262
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. OMAR THAER JAWAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma, diyet yapan kadınlarda AMH, Vitamin D, lipid profili ve bazı biyokimyasal testlerin düzeylerini ve yumurtalık rezerv düzeylerini değerlendirmedeki rolünü değerlendirmeyi ve D vitamini eksikliği veya fazlalığının etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. AMH ile. D vitamininin ana işlevi, birçok hastalığın önlenmesi için gerekli olan kalsiyum ve fosfat homeostazının metabolik düzenlenmesidir. D vitamini reseptörü sadece barsaklar, iskelet ve paratiroid bezleri gibi kalsiyum metabolizmasını düzenlediği bilinen klasik dokularda değil aynı zamanda yumurtalıklar, rahim, plasenta, testis, hipotalamus ve hipofiz gibi üreme organlarında da bulunur. Bu çalışmanın sonuçları, D vitamininin AMH gen promotörüne etki ederek AMH ekspresyonunu artırmadaki olası olumlu etkisini desteklemektedir. Bu nedenle, D vitamininin antral folikül sayısı/ yumurtalık rezervini değiştirmeden AMH düzeylerini yükseltmesi mümkündür. Mevcut sonuçlara bağlı olarak önemli bir Vit bulunmadığı sonucuna varılmıştır. D'nin diyet yapan infertil kadınlarda AMH seviyelerine etkisi, ancak FSH seviyeleri ve LH üzerinde anlamlı bir etkisi. Bu nedenle sonuçlarımız Vit fikrini desteklemektedir. D infertil kadınlarda üreme fonksiyonunda rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The study aims to evaluate the levels of AMH, Vitamin D, lipids profile, and some biochemical tests and the role it in evaluating the levels of ovary reserve in women with diet and to study whether there is an effect of deficiency or excess of vitamin D with AMH. Dietary vitamin D is primarily responsible for the metabolic control of calcium and phosphate homeostasis, which is critical in the prevention of many illnesses. The vitamin D receptor may be located in reproductive organs such as the ovaries, uterus, placenta, testicles, hypothalamus, and pituitary, as well as in the brain. The findings of the current investigation support the possibility that vitamin D has a favorable influence on enhancing AMH expression via acting on the AMH gene promoter, as suggested before. As a result, vitamin D may be able to raise AMH levels without affecting the antral follicle count or ovarian reserve in women who are taking the vitamin. Based on the current findings, it has been determined that there is no substantial Vitamin D influence on AMH levels in dieting infertile women, but that there is a considerable effect on FSH levels and LH levels. As a consequence, our findings provide credence to the notion that vitamin D may have a role in the reproductive function of infertile women.