Polikistik over sendrom'lu kadınlarda insülin direnci ile inflamatuar ve lokal endotelial faktörler arası ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the association of insulin resistance with inflamatory and local endothelial factors in women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 192526
  2. Yazar: SONGÜL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET YILMAZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VIII-ÖZETAMAÇ: PKOS'u hiperandrojenizm ve kronik anovulasyonla karakterize, üremeçağındaki kadınların yaklaşık %5-10'unda görülmekte olan heterojen yapıda birhastalıktır. Sendrom yüzyılın ortalarından beri tanımlanmasına rağmen altta yatannedeni hala açık değildir. Araştırmanın amacı PKOS'lu kadınlarda varolduğubilinen insülin direncinin, inflamatuar markerler ve lokal endotelial faktörler arasıilişkisinin olup olmadığı, varsa en fazla etkilenen parametrenin saptanması,hastalığın uzun dönem risklerinde öngörülebilecek faktörlerin saptanmasınıaraştırmaktır.GEREÇ YÖNTEM: Çalışmaya PKOS tanısı almış 41 (ortalam yaş 22.1 ± 4.47)olgu ile sağlıklı kontrol grubunda yer alan (ortalam yaş 23.55 ± 3.59) 31olgudahil edildi. Bütün hastalardan mensesin 2-5. günlerinde açlık kan şekeri (AKŞ),açlık insülini, high sensitive C-reaktif proteini (hs-CRP), fibrinojen, C3,interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-α (TNF-α), vascular endothelial growthfactor (VEGF), nitrik oksit (NO), adiponektin serum düzeyleri ve kormon profilölçümleri yapıldı. statiksel analiz independent sample t test, pearson korelasyonanalizi kullanılarak yapıldı.BULGULAR: Açlık insülin düzeyleri ve HOMA-IR değeri PKOS'lu hastagrubunda anlamlı olarak yüksek bulundu (sırası ile; p0.05). Ancak istatistiksel olmasa da PKOS'lu gruptaserum konsatrasyonları daha yüksekti. Hasta grubunda HOMA-IR düzeyi ileadiponektin, NO, VEGF ve inflamatuvar marker düzeyleri arasında korelasyonsaptanmadı (p>0.05). Yine PKOS'lu grupta VK ile hs-CRP düzeyleri arasındapozitif yönde güçlü korelasyon ve VK ile adiponektin düzeyi arasında negatifyönde zayıf bir korelasyon mevcuttu. Hasta grubunda bel/kalça oranları ile LDL-43K ve hs-CRP düzeyi pozitif yönde korele, NO ve VEGF düzeyleri ile TNF-αseviyesi zayıf pozitif korele olarak tespit edildi.SONUÇ: PKOS'da insülin direnci, obesite, dislipidemi ve hiperandrojenizm gibikardiovasküler risk oluşturan durumların sık görülmesi bu kadınlardakardiovasküler riskin yüksek olduğunu şüphesiz desteklemektedir. nflamatuarmarkerlerin bu kadınlarda yüksek olarak saptanması da bu kadınlardakardiovasküler riskin arttığını düşündürecek bulgulardır. Buradan PKOS'luhastalarda inflamatuar sürecin erken dönemler de başladığı çıkarımınavarılabileceği gibi, henüz inflamasyon olayının neden kaynaklandığı ya daatherosklerotik süreci neyin başlattığı konusunda hala net bilgi mevcut değildir.nflamatuar markerlerin ve lokal endotelyal faktörlerin PKOS'lu hastalardakardiovasküler riske ve insülin rezistansına etkisi, ileri çalışmalarlaaydınlatılmalıdır44
Özet (Çeviri)
VIII-SUMMARYOBJECT: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most causes of chronicanovulatuar dysfunction which results in infertility in women. Approximately, 5-10 % of the reproductive age women are affected by this disorder. Thisendocrinopathic condition, in reproductive age women was first described fiftyyears ago. What causes the disorder has not been classified yet. The aim of thisstudy is to determine whether there is a relation between the inflammatuarmarkers, local endothelial factors and already known insulin resistance in womenwho have PCOS; if yes, to determine the most effected parameter and the factorsthat may be foreseen about the long-term risks of the disease.MATERIAL-METHOD: 41 women who have PCOS (patient group) and 31healthy women (control group) were included in the study. Hormone profile andserum levels of fasting blood glucose, insulin, high sensitive C reactive protein(hs-CRP), fibrinogene, C3, interleukin-6 (IL-6), tumour necrosis factor-α (TNF-α),vasculary endothelial growth factor (VEGF), nitric oxide (NO) and adiponectinwere measured in the 2-5th days of the menstrual cycle from all cases. Statisticalanalysis was done with Independent Sample T-test and Pearson correlationanalysis.RESULTS: Fasting insulin levels and HOMA-IR value were statisticallysignificantly higher in the PCOS group. We determine insulin resistance in 9patients ( %22 ) in PCOS group and in 2 patients ( % 6 ) in the control groupwhen we compare insulin resistance according to HOMA-IR between the groupsas the cut-off value was 2,7. Fibrinogene, hs-CRP, C3 and VEGF levels werestatistically significantly higher in the PCOS group (p< 0.0001, p=0.008, p=0.001,p=0.04, respectively). No statistically significant difference was found betweenthe two groups in the NO and adiponectin levels ( p> 0.05). But the results werehigher in the PCOS group although not statistically significant. No correlation wasfound between HOMA-IR level and adiponectin, NO, VEGF and inflammatuarmarkers in the PCOS group (p>0.05). There was a strong correlation in thepositive direction between the body mass index (BMI) and hs-CRP and a weakcorrelation in the negative direction between BMI and adiponectin in the PCOS45group. While waist/hip ratios are positively correlated with LDL cholesterol andhs-CRP levels; NO, VEGF levels were weakly positive correlated with TNF-α inthe PCOS group.CONCLUSION: Because of the cardiovasculary risk factors such as insulinresistance, obesity, dyslipidaemia and hyperandrogenism are seen frequently inPCOS, this situation certainly supports that cardiovasculary risk is higher. Also,the determination of high levels of inflammatuar markers lead us to the increaseof high cardiovasculary risk in these patients. In this point, however we cansuppose that inflammatuar process begins in the earlier times, but, there is nodefinite data available yet about the trigger of the beginning of the atherosclerosisor the beginning point of the inflammation event in PCOS. Further studies areneeded to clarify the relations between the cardiovasculary risk and insulinresistance and inflammatuar markers and local endothelial factors in PCOS.46