Bariatrik cerrahi uygulanan hastaların mide dokularında GSTS1, GSTZ1 ve GSTT1 izoenzimlerinin ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of the expressions of GSTS1, GSTZ1 and GSTT1 isoenzymes in stomach tissues of patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 736265
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş; Her geçen gün metabolik işleyişi, etkileri ve neden olduğu hastalıklar bakımından daha multidisipliner bir bakış açısı ile anlaşılması gerekliliği görülen obezite, prevalansı ve insidansı son yıllarda daha çok artan hastalıklardan birisi olarak görülmektedir. Amaç; Toplum sağlığı açısından önem arzeden ve sosyo-kültürel olarak bireyleri ve toplumu olumsuz etkileyen bu hastalığın metabolik yolak üzerinde ki önemli enzim gruplarından detoksifikasyon mekanizması FAZ II enzimlerinden Glutatyon-S-transferaz (GSTS1, GSTZ1 ve GSTT1) izozimlerinin rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod; 2017-2019 yılları arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde obezite teşhisi konulmuş ve bariatrik cerrahi tedavisi uygulanmış olan 126 bireyden alınan numunelerde, ksenobiyotik metabolizması FAZ II enzimlerinden Glutatyon-S-transferaz'ın üç ayrı izozimi olan GSTS1, GSTZ1 ve GSTT1enzimlerinin protein ekspresyonunu, immunohistokimyasal (IHC) metod ile inceledik. Preparasyon sonrası IHC metodu uygulanan numunelerin patoloji departmanında mikroskobik değerlendirilmesi sonrası, boyanmalarına göre protein ekspresyonu skorlanmış (0: ekspresyon yok.;+1: orta ekspresyon var.; +2: ekspresyon var.;+3: güçlü ekspresyon var.) ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular; Elde edilen bulgular bize GSTT1 açısından; 126 bireyde, GSTZ1 ve GSTS1 immünohistokimya boyanma düzeyleri incelenen dokuların %92.1'inde GSTT1 ekspresyonu gözlenmezken; %54'ünde zayıf, %37.3'ünde orta, %8.7'sinde ise güçlü GSTZ1 ekspresyonu gözlenmiştir. Dokuların %5.,6'sında GSTS1 ekspresyonu gözlenmezken, 38.1'inde orta ekspresyon gözlenmiştir. Dokuların %0.3 güçlü düzey GSTT1 ekspresyonu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction; Obesity, which needs to be understood with a more multidisciplinary perspective in terms of metabolic functioning, effects and the diseases it causes, is seen as one of the diseases whose prevalence and incidence have increased in recent years. Aim of this study; It is aimed to reveal the role of Glutathione-S-transferase (GSTS1, GSTZ1 ve GSTT1) isoenzymes, which are one of the important enzyme groups on the metabolic pathway of this disease, which is important in terms of public health and negatively affects individuals and the society. Materials and Metods; Between 2017 and 2019, in the samples taken from 126 individuals who were diagnosed with obesity in Ankara Keçiören Training and Research Hospital General Surgery Clinic and underwent bariatric surgery, xenobiotic metabolism was performed by PHASE II enzymes, GSTS1, GSTZ1 ve GSTT1enzymes, immunohistochemistry ( IHC) method. After the microscopic evaluation of the samples applied by IHC method after preparation in the pathology department, protein expression was scored according to their staining (0: no expression.; +1: low expression; +2: moderate expression. + 3: strong expression.) and the results obtained were evaluated statistically. Results; The findings obtained in terms of GSTT1; GSTT1expression was not observed in 92.1% of the tissues whose immunohistochemistry staining levels of GSTZ1 and GSTS1 were examined in 126 individuals; A weak GSTZ1 expression was observed in 54%, 37.3%, and 8.7%. While GSTS1 expression was not observed in 55.6% of tissues, moderate expression was observed in 38.1% of the tissues. Strong GSTT1 expression was observed in 0.3% of the tissues.