Bariatrik cerrahi uygulanan hastaların mide dokularında CYP1A1 ve CYP1B1 izoenzimlerinin ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of expressions of CYP1A1 and CYP1B1 isoenzymes in the stomach tissues of patients with bariatric surgery
  1. Tez No: 661717
  2. Yazar: FATİH POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş; Her geçen gün metabolik işleyişi, etkileri ve neden olduğu hastalıklar bakımından daha multidisipliner bir bakış açısı ile anlaşılması gerekliliği görülen obezite, prevalansı ve insidansı son yıllarda daha çok artan hastalıklardan birisi olarak görülmektedir. Amaç; Toplum sağlığı açısından önem arzeden ve sosyo-kültürel olarak bireyleri ve toplumu olumsuz etkileyen bu hastalığın metabolik yolak üzerinde ki önemli enzim gruplarından detoksifikasyon mekanizması FAZ I enzimlerinden Sitokrom p450 (CYP1A1 ve CYP1B1) izozimlerinin rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod; 2017-2019 yılları arasında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde obezite teşhisi konulmuş ve bariatrik cerrahi tedavisi uygulanmış olan 152 bireyden alınan numunelerde, ksenobiyotik metabolizması FAZ I enzimlerinden sitokrom p450'nin iki ayrı izozimi olan CYP1A1 ve CYPB1 enzimlerinin protein ekspresyonunu, immunohistokimyasal (IHC) metod ile inceledik. Preparasyon sonrası IHC metodu uygulanan numunelerin patoloji departmanında mikroskobik değerlendirilmesi sonrası, boyanmalarına göre protein ekspresyonu skorlanmış (0: ekspresyon yok.;+1: orta ekspresyon var.; +2: ekspresyon var.;+3: güçlü ekspresyon var.) ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirmeye alınmıştır. Bulgular; Elde edilen bulgular bize CYP1A1 açısından; 152 bireyde, CYP1A1 ve CYP1B1 immünohistokimya boyanma düzeyleri incelenen dokuların %12,7'sinde CYP1A1 ekspresyonu gözlenmezken; %33,3'ünde zayıf, %32,5'inde orta, %21,4'ünde ise güçlü CYP1A1 ekspresyonu gözlenmiştir. Dokuların %71,4'ünde CYP1B1 ekspresyonu gözlenmezken, %28,6'sında zayıf ekspresyon gözlenmiştir. Dokuların hiçbirinde orta veya güçlü düzey CYP1B1 ekspresyonu görülmemiştir. Kadın hastalardan alınan dokuların ortalama CYP1A1 ve CYP1B1 boyanma düzeylerinin erkek hastalarınkinden yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction; Obesity, which needs to be understood with a more multidisciplinary perspective in terms of metabolic functioning, effects and the diseases it causes, is seen as one of the diseases whose prevalence and incidence have increased in recent years. Aim of this study; It is aimed to reveal the role of cytochrome p450 (CYP1A1 and CYP1B1) isozymes, which are one of the important enzyme groups on the metabolic pathway of this disease, which is important in terms of public health and negatively affects individuals and the society. Materials and Metods; Between 2017 and 2019, in the samples taken from 152 individuals who were diagnosed with obesity in Ankara Keçiören Training and Research Hospital General Surgery Clinic and underwent bariatric surgery, xenobiotic metabolism was performed by PHASE I enzymes, cytochrome p450, protein expression of CYP1A1 and CYPB1 enzymes, immunohistochemistry ( IHC) method. After the microscopic evaluation of the samples applied by IHC method after preparation in the pathology department, protein expression was scored according to their staining (0: no expression.; +1: low expression; +2: moderate expression. + 3: strong expression.) and the results obtained were evaluated statistically. Results; The findings obtained in terms of CYP1A1; CYP1A1 expression was not observed in 12.7% of the tissues whose immunohistochemistry staining levels of CYP1A1 and CYP1B1 were examined in 152 individuals; A weak CYP1A1 expression was observed in 33.3%, 32.5%, and 21.4%. While CYP1B1 expression was not observed in 71.4% of tissues, weak expression was observed in 28.6% of the tissues. Moderate or strong CYP1B1 expression was not observed in any of the tissues. The mean CYP1A1 and CYP1B1 staining levels of tissues from female patients were found to be higher than that of male patients.