Laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu ile kilo verme arasındaki ilişkiyi etkileyen perioperatif faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 471362
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Günümüzde bariatrik cerrahi morbid obezite ve sebep olduğu yandaş hastalıkların tedavisinde en etkili yöntemdir. Laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) pek çok merkezde bu amaçla en sık uygulanan bariatrik ameliyattır. Bariatrik ameliyatlardan sonra %15-20 oranında yetersiz kilo verimi nedeni ile yeniden cerrahi ihtiyacı olmaktadır. Çalışmamızın amacı, LSG sonrası ne kadar kilo verileceğinin erken habercisi olabilecek bir parametre elde etmek için, sintigrafik mide boşalım hızlarının kilo verme hızlarıyla ilişkilerini incelemektir. Ayrıca bu ilişkiyi etkileyebilecek diğer olası faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Haziran 2015- Haziran 2016 arasında LSG uygulanan hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya 44 hasta alındı. Hastaların dosyaları ve poliklinik kayıtları taranarak, preop kiloları ve 1., 3. ve 6.ay kilo kayıpları, operasyon verileri, preop ve postop sıvı faz mide boşalım çalışması verileri elde edildi. Bulgular: Hastaların 36'sı (%81,8) kadın, 8'i (%18,2) erkek, yaş ortalaması 38 (19-60), vücut kitle indeksi ortalaması 48,1 (40-66) ve 6.ay fazla kiloları verme yüzdesi (%EWL) 63,17±13,94 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Nowadays, bariatric surgery is known as the most effective method for treatment of morbid obesity and comorbid diseases which are due to obesity. Laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) is one of the most frequently performed bariatric surgical procedure for this reason in lots of centers. Fifteen or twenty percentage of patients need to revisional surgery after LSG, because of inadequate weight loss. The aim of study is, primarily to analyse the relationship between gastric emptying rate and weight loss, to find a a parameter which may be the harbinger of weight loss after LSG. Additionally we have investigated the probable factors that may effect this relationship. Materials and Methods: Patient records who has undergone LSG between June 2015 and June 2016 in Marmara University Department of General Surgery were examined retrospectively. Forty-four patient were included into the study. Preoperative weight and BMI, weight loss at first, third and sixth month, surgical operation report, preoperative and postoperative liquid phase gastric emptying study values were mainly collected. Results: Thirty-six (%81,8) of patients were female and 8 (%18,2) of them male. Mean age 38 (19-60), mean body mass index (BMI) 48,1 (40-66) kg/m² and mean sixth month excess weight loss percentage (EWL%) 63,17±13,94 were found.