COVID-19 sürecinde seyircisiz oynanan Euro Lig maçlarının takım verimlilik puanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Euro League matches played without audience on team efficiency score during COVID-19
  1. Tez No: 736284
  2. Yazar: MEVLÜT ENGİN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES, DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Basketbol seyirci etkisinin en yüksek yaşandığı spor dallarından biri olarak görülmektedir. 2019 yılı son bölümünde ve 2020 yıllında COVID-19 pandemisi ve önemleri seyirci etkisini geniş kapsamlı değerlendirmek için olanak sunmuştur. Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi sürecinde Euro Lig basketbol sezonun da oynanan seyircisiz maçların takım verimlilik puanına (Team Efficiency Score – TES) etkisini incelemektir. Çalışmada analitik ve kesitsel araştırma modeli kullanmıştır. Değerlendirmeye 2018-2019, 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarında 19 Avrupa ülkesinin profesyonel basketbol liglerinden Euro Lige maçlarına katılan takımların play off'lara kadar olan 1596 maçı değerlendirilmiştir. Euro lig organizasyonu resmi internet sitesinden 2018-2019 sezonundaki 480 maçın, 2019-2020 sezonundaki 504 maçın ve 2020-2021 sezonundaki 612 maçın yayımlanan istatistikleri incelenmiştir. Belirtilen yıllar için her maç sonucunda elde edilmiş performans sonuçları ile takım verimlilik puanı hesaplanmıştır. Maçlar seyircili, seyircisiz, ev sahibi, deplasman ve kazanma oranı göre değerlendirilmiştir. Sezonlar arası değişkenlerin değerlendirilmesi için bağımsız gruplarda farkların hesaplanmasında Univariate ANOVA testi kullanılmıştır. Takım verimlilik puanı ve seyirci sayısı değişkenleri ile sezon, iç saha-dış saha ve kazanma yüzdesi ilişkilerinin belirlenmesi için partial korelasyon hesaplaması kullanılmıştır. Tüm analizler p< 0.05 güven aralığında işlenmiştir. 2018, 2019 ve 2020 sezonlarında oynan seyircili ve seyircisiz maç takım verimlilik puanı ortalamaları arasında (F= 0,190, p= 0,663 η2:0,00), Takım verimlilik puanı ortalamaları*seyirci durumu Euro lig sezon değişkenine göre (F= 0,130, p= 0,718 η2:0,00), Evsahibi ve deplasman maçları takım verimlilik puanı ortalamaları arasında (F= 0,645, p= 0,422 η2:0,00) istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Sezonlara göre ev sahibi kazanma oranı (F= 5,410 , p= 0,05 η2: ,07) sezonları ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak basketbol profesyonel lig maçlarında seyirci etkisinin takım verimlilik puanı üzerinde etkide bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak ev sahibi takımın kazanma oranında 2020 sezonunda % 6,7 düşmesi seyirci etkisinin performans üzerinde değil de kazanma motivasyonu gibi faktörler üzerinde etkide bulunabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı COVID-19 pademi sürecinde seyircisiz oyanan maçlarının takım verimlilik paunı üzerine etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Basketball is seen as one of the sports branches where the spectators effect is the highest. In the last part of 2019 and in 2020, the COVID-19 pandemic and its importance provided an opportunity to comprehensively evaluate the impact of the spectators. The aim of this research is to examine the effect of the matches without spectators played in the Euro League basketball season on the Team Efficiency Score (TES) during the COVID-19 pandemic. Analytical and cross-sectional research model was used in the study. In the 2018-2019, 2019-2020 and 2020-2021 seasons, 1596 matches of the teams participating in the Euro League matches from the professional basketball leagues of 19 European countries until the play-offs were evaluated. Statistics of 480 matches in the 2018-2019 season, 504 matches in the 2019-2020 season and 612 matches in the 2020-2021 season were evaluated on the official website of the Euro league organization. The TES was calculated with the performance results obtained as a result of each match for the specified years. The matches were evaluated according to the with spectators and without spectators, the host, the away and the winning rate. The Univariate ANOVA test was used to calculate the differences in independent groups for the evaluation of inter-seasonal variables. The partial correlation calculation was used to determine the TES and the number of spectators and the season, home-away and winning percentage relationships. The whole analysis was processed at a confidence interval of p< 0.05. Between the team productivity score averages of the matches with and without spectators played in the 2018, 2019 and 2020 seasons (F= 0.190, p= 0.663 η2:0.00), Team productivity score averages*the spectators status according to the Euro league season variable (F= 0.130, p= 0.718 η2:0.00), no statistically significant difference was found between the averages of PIR in home and away matches (F= 0.645, p= 0.422 η2:0.00). A statistically significant difference was found between the season averages of the home win rate (F= 5.410, p= 0.05 η2: .07) according to the seasons. As a result, it was concluded that the spectators effect did not have an effect on the TES in basketball professional league matches. However, it is thought that the 6.7% decrease in the home team's winning rate in the 2020 season may have an effect on factors such as the motivation to win, not on the performance of the spectators effect. The purpose of this research is to examine the effect of the matches played without spectators on the team productivity score during the COVID-19 pandemic process.