Çeşitli depolama koşullar altında muhafaza edilen Moringa oleifera yaprağı özütünün bozunma kinetiğinin incelenmesi
Investigation of degradation kinetics of Moringa oleifera leaf extract preserved under various storage conditions
  1. Tez No: 736285
  2. Yazar: RANEEN ALBARRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ŞAHİN SEVGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bitkiler içerdikleri antioksidan, antimikrobiyal, anti-mutajenik, anti-viral ve anti-inflamatuar aktivite gibi biyoaktif özelliklere sahip fenolik bileşiklerinden ötürü büyük ilgi görmektedirler ve giderek daha yoğun araştırma konusu haline gelmektedir. Ayrıca, günümüzün Yeşil Kimya gerçeği ise gıda, ilaç ve kozmetik gibi insan sağlığı ile doğrudan ilgili olan biokütleden biyoaktif bileşenlerin ekstraksiyonu için yeni yöntemlerin araştırılması ve uygulanması için baskı yapmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, Moringa oleifera bitkisinden çeşitli yöntemlerle optimum koşullarda ekstrakt elde etmek ve elde edilen edilen özütlerin çeşitli metodlar ile biyoaktif özelliklerini belirlemek olmuştur. Söz konusu biokütleden özüt elde etmek için Homojenizatör Destekli Ekstraksiyon (HDE), Otomatik Çözücü ekstraksiyon (OÇE), Mikrodalga Destekli Ekstraksiyon (MDE) ve Ultrason Destekli Ekstraksiyon (UDE) olmak üzere 4 farklı çevre dostu ekstraksiyon yöntemi uygulanmıştır. Diğer taraftan, Cevap Yüzeyi Yöntemi (CYY) uygulanarak deneysel tasarım, modelleme ve optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Bioaktif özellikler toplam fenolik madde (TPM), toplam flavonoid madde (TFM) ve antioksidan aktivite değerleri açısından değerlendirilmiştir. Antioksidan aktivite değerleri 2,2' azino-bis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulphonic acid (ABTS) ve 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil (DPPH) olmak üzere iki farklı in vitro test ile tayin edilmiştir. Ayrıca, UDE ve MDE yöntemlerinin TPM açısından dengeye gelme süresi belirlenerek, sistemlerin kinetik, kütle transferi ve termodinamik parametreleri de belirlenmiştir. Son olarak, farklı ekstraksiyon yöntemleri ile hazırlanmış olan ekstraktlar farklı koşullarda depolanarak belirli aralıklar ile içeriğindeki kalite kriterlerinin değişimi gözlenmiştir. Bunun için ekstraktlara ışık (karanlık ve aydınlık), ısı (oda şartları ve soğuk) ve asidite (asit ve baz) gibi stresler uygulanarak ve belirli sürelerde ölçümler alınarak ürün stabilitesi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, örneklerin bozunma kinetiği çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds, ubiquitous in plants, are of considerable interest and are increasingly becoming a subject of intensive research due to their bioactive properties such as antioxidant, antimicrobial, anti-mutagenic, anti-viral and anti-inflammatory activity. Additionally, Today's Green Chemistry is pushing for the search and application of novel methods for the extraction of bioactive ingredients from biomass, which are directly related to human health such as food, pharmaceutics and cosmetics. The aim of this thesis was to obtain extracts from Moringa oleifera plant under optimum conditions by various methods, and to determine the bioactive properties of the obtained extracts by several methods. In order to obtaine extracts from the concerned biomass, 4 different environmentally friendly extraction methods such as Homogenizer Assisted Extraction (HAE), Automatic Solvent Extraction (ASE), Microwave Assisted Extraction (MAE) and Ultrasound Assisted Extraction (UAE) were applied. On the other hand, experimental design, modeling and optimization were carried out by applying Response Surface Method (RSM). Bioactive properties were evaluated in terms of total phenolic material (TPM), total flavonoid material (TFM) and antioxidant activity values. Antioxidant activity values were determined by 2 different in vitro tests such as 2,2' azino-bis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulphonic acid (ABTS) radical cation, and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil (DPPH). Furthermore, the kinetic, mass transport and thermodynamic parameters of the UDE and MDE systems were also determined in terms of TPM by identification of the equilibrium time. Finally, the extracts prepared with different extraction methods were stored under different conditions. Then, the changes in the quality criteria in their contents were observed at certain intervals. Therefore, the product stability was evaluated by applying stresses such as light (dark and light), heat (ambient conditions and cold) and acidity (acid and base) to the extracts, and taking measurements at certain periods. To conclude, the degradation kinetics of the samples were produced.