Annelerin sosyal destek algısı ve bebeklerinin bakımı ile ilgili obsesif kompulsif davranışları arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Investigation of the relationship between social support perception and obsessive compulsive behaviors of mothers regarding the care of their babies with structural equation model
- Tez No: 736290
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amaçlarından biri; annelerin, sosyal destek algısı ve bebeklerinin bakımı ile ilgili obsesif kompulsif davranışları arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesidir. Diğer amacı da pospartum dönemdeki annelerde algılanan sosyal destek ve bebeklerinin bakımı ile ilgili obsesif kompulsif davranışlarını etkileyen demografik değişkenlerin belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hizmet Binası'nda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran doğum sonrası altı hafta içindeki araştırma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 234 anne oluşturdu. Veriler Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı ile İlgili Obsesif Kompulsif Davranışları Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen veriler SPSS de Windows 25,0 ve AMOS 23,0 programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Araştırmaya katılan annelerin %17,1'inin 23 yaş ve altı, %39,3'ünün 24-29, %33,8'inin 30-35 yaş aralığında ve %9,8'inin 36 yaş ve üzeri grubunda olduğu görüldü. Çok boyutlu algılanan sosyal desteğinin postpartum dönemde annelerin bebek bakımı ile ilgili obsesif ve kompulsif davranışları üzerindeki etkisi incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlendi (β=-0,125, p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: One of the aims of this study is; is the examination of the relationship between mothers' perception of social support and obsessive-compulsive behaviors related to the care of their babies with the structural equation model. The other aim is to determine the demographic variables that affect the obsessive-compulsive behaviors related to the perceived social support and care of their babies in postpartum mothers. MATERIAL AND METHOD: The sample of the study consisted of 234 mothers who applied to the Child Health and Diseases Polyclinic in Sakarya Training and Research Hospital Gynecology and Pediatrics Service Building within six weeks after giving birth, who met the research criteria and agreed to participate in the study. Data were collected using the Family Information Form, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Scale for Obsessive and Compulsive Behaviors of Mothers in the Postpartum Period with regard to Baby Care. The data obtained in the study were analyzed by using Windows 25,0 and AMOS 23,0 programs in SPSS. RESULTS: It was observed that 17,1% of the mothers participating in the study were 23 years old and under, 39,3% were 24-29 years old, 33,8% were 30-35 years old, and 9,8% were 36 years old and over. When the effect of perceived multidimensional social support on obsessive and compulsive behaviors of mothers related to baby care in the postpartum period was examined, it was determined that there was no statistically significant effect (β=-0,125, p>0,05).