Plastik ve rekonstrüktif cerrahi uygulanan hastalara verilen taburculuk eğitiminin etkinliğinin ve hasta memnuniyetinin telekonferans yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency and patient satisfaction of the discharge training given to the patients undergoing plastic and reconstructive surgery by teleconference method
  1. Tez No: 736291
  2. Yazar: TUĞBA YANIK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uygulanan hastalara verilen taburculuk eğitiminin etkinliğini ve hasta memnuniyetini telekonferans yöntemi ile değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırma, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi servisinde Eylül 2020- Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uygulanan 60 hasta ( 30 deney ve 30 kontrol grubu) oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Hasta Tanılama Formu, Taburculuk Eğitimi Memnuniyet Ölçeği, Taburculuk Sonrası Kontrol Listesi Formu kullanıldı. Hastalar, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Deney grubundaki hastalara Gordon Fonksiyonel Sağlık Örüntüleri'ne göre hazırlanan taburculuk eğitimi ve evde bakım kitapçığı verildi, kontrol grubundaki hastalara klinikteki rutin taburculuk eğitimine yönelik bilgilendirmeler yapıldı. Araştırmanın gerçekleştirilebilmesi için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Klinik Araştırmaları Etik Kurulu'ndan etik izin, kurumdan yazılı izin, hasta yakınlarından aydınlatılmış onam alındı. Araştırma sonuçları frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma şeklinde verildi. İstatiksel analizlerde t testi, Ki kare ve Mann Whitney U testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a quasi-experimental method to evaluate the effectiveness of the discharge training given to the patients undergoing Plastic and Reconstructive Surgery and the patient satisfaction with the teleconference method. The research was carried out between September 2020 and September 2021 in the Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery service of Zonguldak Bülent Ecevit University Research and Application Center. The sample of the study consisted of 60 patients (30 experimental and 30 control groups) who underwent Plastic and Reconstructive Surgery. In the collection of data; Patient Diagnosis Form, Discharge Education Satisfaction Scale, Post Discharge Checklist Form were used. The patients were divided into two groups as experimental and control groups. The patients in the experimental group were given discharge training and a home care booklet prepared according to Gordon Functional Health Patterns, and the patients in the control group were informed about the routine discharge training in the clinic. Ethical permission, written permission from the institution, and informed consent from the patient's relatives were obtained from the Zonguldak Bülent Ecevit University Clinical Research Ethics Committee in order to conduct the study. Research results were given as frequency, percentage, mean and standard deviation. T test, Chi-square and Mann Whitney U tests were used for statistical analysis.