İntravitreal anti-VEGF tedavinin sol kalp fonksiyonlarına etkisinin spekcle tracking ekokardiyografi ile incelenmesi
Investigation of the effect of intravitreal anti-VEGF therapy on left HEART functions by spekcle tracking echocardiography
  1. Tez No: 736293
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDRİS BUĞRA ÇERİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vasküler endotelyal growth faktör (VEGF) inhibitörleri onkoloji ve oftalmolojide yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu ajanların sistemik kullanıma bağlı olarak kardiyovasküler olay riskinin arttığı gösterilmiştir. Bizde çalışmamızda anti-VEGF ajanların intravitreal enjeksiyonu sonrasında sol kalp fonksiyonlarına etkisini speckle tracking ekokardiyografi aracılığıyla araştırmayı amaçladık. Bu çalışma prospektif olarak dizayn edilmiş olup çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda intravitreal anti-VEGF ajan uygulanma endikasyonu olan, ilk defa intravitreal anti-VEGF ajan uygulanan 44 hasta dahil edildi. İlk işlemden hemen önce ve işlem sonrası 3.ayda rutin kardiyoloji kontrolü için polikliniğe başvuran hastalara ekokardiyografi yapıldı ve elde edilen veriler kıyaslandı. Çalışmaya katılan hastalarda GLS4CH, GLSAPLAX ve GLS2CH değerlerindeki 0. ay ve 3. ay da elde edilen değerlerin ortalaması incelendiğinde; 3.ay ölçümlerindeki GLS değerleri daha düşüktü ve bu düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırayla p=0,004 , p=0,001 , p=0,013). GLS4CH, GLSAPLAX ve GLS2CH değerlerinin ortalaması ile elde edilen GLS de 3.ayda daha düşüktü ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,001). Sonuç olarak anti VEGF ajanların intravitreal kullanımda GLS düşüşüne bağlı olarak kardiyovasküler riski artırdığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Vascular endothelial growth factor (VEGF) inhibitors are widely used in practice of oncology and ophthalmology. It has been shown that the risk of cardiovascular events increases with sistemic use of these agents. In our study, we aimed to investigate the effect of anti-VEGF agents on left heart functions by speckle tracking echocardiography after intravitreal injection. In this prospective study, 44 patients who were administered intravitreal anti-VEGF agents for the first time in Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, were included in the study. Echocardiography was performed on the patients who applied to the outpatient clinic just before the first procedure and at the 3rd month after the procedure, and the data obtained were compared. When the mean values of GLS4CH, GLSAPLAX and GLS2CH values obtained in the 0th and 3rd months of the patients participating in the study were examined; GLS values in the 3rd month measurements were lower and this decrease was found to be statistically significant (p=0.004 , p=0.001 , p=0.013, respectively). GLS obtained by the mean of GLS4CH, GLSAPLAX and GLS2CH values was also lower at 3 months and this was statistically significant (p=0.001). As a result, it can be thought that anti-VEGF agents increase the cardiovascular risk due to the decrease in GLS in intravitreal use.