Konvekse yakın harmonik dönüşümler
Close to convex harmonic mappings
  1. Tez No: 736295
  2. Yazar: SERKAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YALÇIN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında konvekse yakın harmonik fonksiyonların yeni alt sınıfları incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde, tezin amacı, kapsamı ve çalışmada kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, ele alınan konu ile ilgili bazı çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü mertebeden diferensiyel eşitsizlik içeren harmonik fonksiyonların yeni alt sınıfları tanıtılmıştır. Bu sınıfların konvekse yakınlığı, katsayı sınırları, büyüme tahminleri gibi bazı özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca, bu sınıfların konveks birleşim ve konvolüsyon özellikleri elde edilmiştir. Son olarak, bu sınıflara ait Gauss hipergeometrik fonksiyonu içeren harmonik polinomlar oluşturulmuştur. Beşinci bölümde, çalışmada elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new subclasses of close-to-convex harmonic functions are investigated. The study consists of five chapters. In the first and second chapters, the aim and scope of the thesis and the basic definitions and theorems that will be used in the study are given. In the third chapter, some studies related to the subject discussed are examined. In the fourth chapter, new subclasses of harmonic functions containing second and third order differential inequalities are introduced. Some properties of these classes, such as close to convexity, coefficient bounds, and growth estimates are obtained. In addition, convex combination and convolution properties of these classes are obtained. Finally, harmonic polynomials involving Gaussian hypergeometric function belonging to these classes are construted. In the fifth chapter, the results obtained in the study are evaluated.