Kanaklama işletmelerinde yenileme ve modernizasyon yatırımlarının finansmanı ve Bodrum bölgesinde bir uygulama
Finance of renewal and modernization investments of hospitality enterprises and an empirical study in Bodrum
- Tez No: 73632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Türk konaklama sektörü üzerine görüş ifade eden kişi ya da kurumlar, istisnalar dışında, konaklama tesislerinin kalitesinin ve standartlarının çok yüksek olduğunu tekrarlaya gelmişlerdir. Ancak, bu görüşler ifade edilirken, uluslararası turizm pazarlarında meydana gelen hızlı değişim göz ardı edilmiştir. Talebin nicelik ve niteliğindeki hızlı değişim, konaklama tesisi hizmete açıldıktan beş yıl sonra, yenileme ve/veya modernizasyon yatırımı yapma zorunluluğu yaratmaktadır. Kullanılan araçların teknik ömrünün dolması, teknolojik olarak eskimesi, trendlerin ve yasaların değişmesi, vb. nedenler bunun başlıca sebeplerdir. Bu çalışma, konaklama sektörün deki yenileme ve modernizasyon yatırımlarının varlığını, büyüklüğünü, hangi departmanlara yapıldığını ve bu yatırımların hangi kaynaklarla finanse edildiğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; konaklama ve yatırım kavramları açıklanmış ve sınıflandırılması yapılmıştır. İkinci bölümünde; yenileme ve modernizasyon yatırımlarının motivasyonları, özellikleri, sermaye maliyetleri, yatırım proje süreçleri ve uygulamalarına değinilmiştir. Üçüncü bölümünde; yenileme ve modernizasyon yatırımlarının finansmanında kullanılabilecek finansal kaynaklan ve teşvik tedbirleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümünde ise Bodrum bölgesinde yapılan ampirik çalışma ve analizi yer almaktadır. Yapılan anket çalışmasında, konaklama işletmelerinin yaptıkları yenileme ve/veya modernizasyon yatırımlarının büyüklüğü, hangi departmanlara yapıldığı ve bu yatırımların hangi kaynaklarla finanse edildiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The institutions and individuals who put forward opinion on the Turkish hospitality industry repeatedly state that the quality and standards of accommodation establishments is very high. Unfortunately they often ignore the rapid changes in the international tourism market. This rapid changes in demand in terms of quality and quantity makes investment in renovation and modernisation a must, even five years after opening. There are several major reasons for this including the technical life span of the materials used, technology becoming out-of date, changes in the law and general trends. This study aims to show the existence of renovation and modernisation at such establishment, how much is carried out, in which departments it takes place and the source of the finance. In the first part of the study, the concepts of accommodation and investment have been explained and classified. The second part talks about motivations for modernisation and renovation of the investment, the form it takes, the capital cost and time involved5 and the application. The third part explains the financial resources that can be used in the renovation and modernisation if investments and the possible sources. The forth part covers the empirical study in and around Bodrum and its analysis. The questionnaire explorer the amount of renovations and modernisation at accommodation establishment, the departments affected and the financial sources.