Plodia interpunctella (Hubner) (Lepidoptera: Pyralidae)'nın tam buğday unu, kepekli un ve buğday rüşeyminde gelişimi ve çoğalması
Development and reproduction of Plodia interpunctella (Hubner) (Lepidoptera: Pyralidae) in whole wheat flour, wholemeal flour and wheat germ
  1. Tez No: 736357
  2. Yazar: AYLİN BUSE KAYMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Lepidoptera takımı Pyralidae familyasının birçok türü beslenme suretiyle, depolanan ürünlerde zararlara neden olmaktadır. Pyralidae familyası türlerinden biri olan Plodia interpunctella (Hubner) (Kuru meyve güvesi) kuru meyvelerde, depolanan hububat ve mamüllerinde, un fabrikalarında önemli zararlara yol açmaktadır. Bu araştırma Plodia interpunctella'nın farklı buğday un çeşitlerinde gelişimini ve çoğalmasını tespit etmek için yürütülmüştür. Çalışmada besin olarak buğdaydan elde edilen tam buğday unu, kepekli un ve buğday rüşeymi kullanılmıştır. Denemeler iklim odasında 28°C sıcaklık, %70±5 orantılı nem ve 16:8 saatlik (aydınlık: karanlık) fotoperiyot koşullarında yürütülmüştür. Un çeşitlerinin Plodia interpunctella' nın bıraktığı toplam yumurta sayısına, yumurta açılma oranına, larva gelişme süresine, pupa gelişme süresine, larva gelişimini tamamlama oranına, pupa gelişimini tamamlama oranına, pupa iriliğine, ergin ömrüne, cinsiyetler oranına etkileri incelenmiştir. Denemelere bir gün yaşında 50 larva ile başlanmıştır. Larva gelişme süresi en kısa buğday rüşeyminde 24.20 gün, en uzun kepekli unda 50.25 gün olarak tespit edilmiştir. Pupa gelişme süresi en kısa buğday rüşeyminde 7.40 gün, en uzun kepekli unda 8.40 gün olarak belirlenmiştir. Larva gelişimini tamamlama oranı en düşük kepekli unda %54.00, en yüksek buğday rüşeyminde %90.00 olarak belirlenmiştir. Pupa gelişimini tamamlama oranı en düşük tam buğday ununda %64.50, en yüksek buğday rüşeyminde %91.11 olarak belirlenmiştir. Ergin ömrü incelendiğinde en kısa buğday rüşeyminde 9.80 gün, en uzun tam buğday ununda 11.30 gün olduğu tespit edilmiştir. Farklı besinlerde beslenen dişilerin bıraktığı toplam yumurta sayısı kepekli unda 202.40 adet, tam buğday ununda 225.00 adet ve buğday rüşeyminde 230.60 adet olarak belirlenmiştir. Yumurta açılma oranı tam buğday ununda %83.00, buğday ruşeyminde %88.00 ve kepekli unda %89.00 olarak belirlenmiştir. Plodia interpunctella'nın gelişmesi ve çoğalması için buğday rüşeyminin en uygun besin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many species of the Pyralidae family in the order Lepidoptera cause damage to stored products by feeding. Plodia interpunctella (Hubner) (Indian meal moth), one of the species of the Pyralidae family, causes significant damage to dried fruits, stored grains and products, and flour mills. This research was carried out to determine the damage and growth of Plodia interpunctella in different wheat flour varieties. In the study, whole wheat flour obtained from wheat, wholemeal flour and wheat germ were used as food. Experiments were carried out in the climate room at 28°C temperature, 70±5% proportional humidity and 16:8 hour (light: dark) photoperiod conditions. The effects of different wheat flour types on laid total egg number, egg hatch rate, larval development time, pupal development time, development completion rate of larval, development completion rate of pupal, pupal size, adult longevity, sex ratio of Plodia interpunctella were investigated. Trials were started with one day old 50 larvae. The shortest larval development period was 24.20 days in wheat germ, and the longest was 50.25 days in wholemeal flour. Pupal development time was determined as 7.40 days in the shortest wheat germ and 8.40 days in the longest wholemeal flour. The lowest rate of completion of larval development was determined as 54.00% in wholemeal flour and the highest 90.00% in wheat germ. The lowest pupal development rate was determined as 64.50% in whole wheat flour and the highest 91.11% in wheat germ. When the adult longevity was examined, it was determined that the shortest wheat germ was 9.80 days, and the longest whole wheat flour was 11.30 days. The total number of eggs laid by females fed on different foods was determined as 202.40 in wholemeal flour, 225.00 in whole wheat flour and 230.60 in wheat germ. Egg hatching rate was 83.00% in whole wheat flour, 88.00% in wheat germ and 89.00% in wholemeal flour. It has been determined that wheat germ is the most suitable food for the development and reproduction of Plodia interpunctella.