Kuru meyve güvesi plodia interpunctella (Hübner),(Lepidoptera: Pyralidae)'nın bakteriyal ve fungalpatojenlerinin izolasyonu, karakterizasyonu vebiyolojik mücadelede kullanılma potansiyelininaraştırılması
Isolation, characterization and investigation of bacterial and fungal pathogens and potential of biological contro of indian meal moth (Plodia interpunctella (hübner), lepidoptera: pyralidae)
- Tez No: 809553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, Biology, Microbiology, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında Plodia interpunctella'nın bakteriyel ve fungal etmenleri araştırılmış, tespit edilmiş ve modern yöntemler ile ortaya konulmuştur. Türkiye'nin üç ilinden alınan örnekler ile tez çalışmasının kapsamı oldukça genişletilmiştir ve bu sayede önemli literatür boşluklarını doldurmaktadır. Bakteriyal ve fungal etmenlerin tespiti, karakterizasyonu için boyamaların ardından DNA izolasyonu ve moleküler çalışmaların sonunda filogenetik analizler yapılmıştır. Tez çalışması sonucunda 9 adet bakteri ve 4 adet fungus izole edilip tüm moleküler ve filogenetik çalışmalar ile tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bakteri ve fungusların biyoassay deneyleri de yapılmıştır. Bu deneyler için macfarlant cihazı ile ayarlanmış 1,5x106, 1.5x107, 1,5x108 ve 1.5x109 konsantrasyonları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak bu konsantrasyonların her biri 2-3.instar, 3-4.instar ve 4-5.instar larvalara denenmiştir. Bioassay sonuçlarına göre 1.5x106 konsantrasyonu sağlıklı larvalar üzerinde ciddi bir etki göstermemiş buna karşılık 1.5x109 konsantrasyon ise yüksek ölümlerle sonuçlanmıştır. Deneylerde en hassas olan instarların 2-3.instar olduğu görülmüş, en dirençli olanların ise 4-5. instar larvalar olduğu tespit edilmiştir. Biyoassaylar bununla sınırlı kalmamış temsili depo şartlarında da deneyler yapılmıştır. Deney sonuçları istatistiksel olarak kıyaslanıp sonuçlandırılmıştır. Bu tez çalışması ile elde edilen bakteri izolatlarının hepsi Plodia interpunctella'dan Türkiye'de ilk kez izole edilmeleri bakımından büyük bir özgün değere sahiptir. Funguslar da P. interpunctella'nın biyolojik mücadelesi kapsamında önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, bacterial and fungal agents of Plodia interpunctella were investigated, identified and revealed with modern methods. The scope of the thesis has been greatly expanded with the examples taken from three provinces of Turkey, thus filling important literature gaps. Phylogenetic analyzes were performed at the end of DNA isolation and molecular studies after staining for the detection and characterization of bacterial and fungal agents. As a result of the thesis study, 9 bacteria and 4 fungi were isolated and determined by all molecular and phylogenetic studies. In addition, bioassay experiments of the obtained bacteria and fungi were also carried out. For these experiments, 1.5x106, 1.5x107, 1.5x108 and 1.5x109 concentrations adjusted with the macfarlant instrument were used. Additionally, each of these concentrations was tested on 2-3.instar, 3-4.instar and 4-5.instar larvae. According to the bioassay results, 1.5x106 concentration did not have a serious effect on healthy larvae, whereas 1.5x109 concentration resulted in high mortality. In the experiments, it was seen that the most sensitive instars were 2-3. instars, and the most resistant ones were 4-5. were found to be instar larvae. Bioassays were not limited to this, but experiments were also carried out in representative warehouse conditions. Experiment results were statistically compared and concluded. All of the bacterial isolates obtained in this thesis study have a great unique value in that they are isolated from Plodia interpunctella for the first time in Turkey. Fungi are also important in the biological control of P. interpunctella.