Cumhuriyet'ten günümüze Türkçe yetişeklerinin değerlendirilmesi
This is the searching of Turkish language curriculums from the first period of Turkish Republic up till now
- Tez No: 73636
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Ana dili, bireyin doğduğu ve geliştiği çevreden edindiği önemli bir kültürel beceridir. Bu özellik, eğitim sürecinin de en önemli öğesi olup kimi derslerde araç kimi derslerde ise amaç konumuna geçer. Ana dili öğretimi önceden belirlenen ve kendi içinde yapısal bir bütünlük arz eden yetişekler sayesinde gerçekleştirilir. Ana dili öğretimi ya da bir başka deyişle Türkçe Öğretimi yetişekleri 1930, 1936, 1948, 1968, 1981 ve 1995 tarihlerinde uygulamaya konulmuştur. Her yeni yetişek, bir öncekine göre değişme göstermektedir. Zira, insana ve topluma ilişkin değerler ile, ihtiyaçlar hem farkılılaşmakta ve hem de derinleşmektedir. Yetişekler de bu gelişmeye ayak uydurmak zorunda olup; temel işlevi, uygulayıcıya yol göstermek, onu kılavuzlamaktır. Araştırmanın verileri yazılı kaynaklarda bulunduğu için, tarihsel yöntem kullanılmış, alt problemlere ilişkin veriler yorumlanarak betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, altı alt problem başlığında incelenmiş, her alt problemin ilk çalışmasında yetişekler arasındaki benzerlikler ve değişiklikler ortaya konmuş, diğer çalışmada da, 1995 Türkçe yetişeği ile çağdaş yetişek ilkeleri karşılaştırılarak, aralarındaki benzerlik ve değişiklikler tanımlanmıştır. Yetişekler incelendiğinde; yayımlanmış ve uygulamaya konulmuş Türkçe yetişekleri arasında farklılıktan ziyade büyük ölçüde birbirlerine benzer olduğu saptanmıştır. 1995 Türkçe yetişeği ile çağdaş yetişek kriterleri karşılaştırıldığında ise; 1995 yetişeğin, ' çağdaş yetişekte, hem öge hem de öğede bulunması gereken nitelikleri taşıdıklarını söylemek zordur. Araştırma sonucunda elde edilen bulguların başlıcalan şunlardır: Öğeler, çağdaş yetişek öğeleri kapsamında tanımlanmayıp, etkinliklerin tanımlanması biçiminde yapıldığı; hedeflerin kurallara uygun olarak yazılmadığı ve davranışların da hedef- davranış biçiminde tanımlanmadığı; eğitimdurumları ile sınama durumlarının ilkesel biçimde bilgi içerdiği, uygulayıcının becerisine bırakıldığı fakat, buna karşın ders sürelerinin yeterli olduğu görülmektedir. Yetişek geliştirme, konusu gereği canlılık özelliği gösterir. Zira konusu insandır. İnsan ise gelişen ve değişen sosyal bir varlıktır aynı zamanda. Bu nedenle gelişen, değişen insan ve toplum için yetişekleri de değiştirmek zorunluluğu vardır. Bu da sistemli biçimde ancak, yetişek geliştirme çalışmalarıyla yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Mother tongue is a cultural skill which each person acquires from the environment where he was born and grew up. This pecularity is one of the most important components of the education process, sometimes a device in some classes and sometimes becomes subject of the class. This pecularity, which is one of the most important components of the education proces, is sometimes a means and sometimes a target of the courses. Mother tongue teaching is carried out via curricula which have been predeterminal and each of which bears in itself a unique structural unity. Curricula of Mother tongue teaching, or in other words Turkish Language teaching were put curriculum into practice in 1930, 1936, 1948, 1968, 1981 and 1995. Each new curriculum has included much more changes than the previous one because values pertaining to human and society have been getting more different and more profound.These curricula, also, have to keep pace with this improvement and its basic responsibility must lead and guide the practitioner. Since the data of research have been available in literature, historical investigation method has been utilized. The data concerning the sub-problems have interpreted and described. The study bears six sub-problems,each of which have been researched in two different means of study. In the first type study,the similarities and differences between the curricula hav been analyzed whereas in the second Turkish Language curriculum of 1995 have been compered with the contemporary curriculum principles.and the similarities and differences have been worded. After a careful analysis of the curricula,it has been found out that they bear more similarities then differences. When the critieria of Turkish Language curriculum has been compared with the criteria of contemporary curriculum, it proves to be hard to say that neither of them has the features that should be present in the part of curriculum. The major finding of the research are as follows; The objectives haven'tIV been worded in line with the principles; The target behavriours haven't been defined in behavioral words; The instruction situations and testing situations do include the knowledge of principles; Still the duration of the courses have been aduquate. Curriculum development deals with specifically human,who is a social being changing and improving in time, that's why curriculum development is a lively process; and it proves to be obligatory to make the recenory changes to improve the curricula.This can only be achieved through effective curriculum development studies.