Kızılcık (Cornus mas L.) meyvesinin profesyonel erkek futbolcularda mikrobiyota üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of cornelian cherry (Cornus mas L.) fruit on microbiota in professional male football players
- Tez No: 736379
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ESRA GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Amaç: Bu çalışmada liyofilize kızılcık meyvesinin profesyonel erkek futbolcularda mikrobiyota profili üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kızılcık meyvesi toplandıktan sonra liyofilize yöntem ile kurutulmuş ve toz haline getirilmiştir. Profesyonel erkek futbolculara 6 hafta boyunca 350 mg antosiyanin içeren 30 gram liyofilize kızılcık verilmiştir. Çalışmanın başlangıcı ve sonunda futbolculardan gaita örnekleri alınarak mikrobiyota profili ve değişimi belirlenmiştir. Futbolcuların mikrobiyota analizi 16S rRNA yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgular: Liyofilize kızılcığın profesyonel futbolcularda 6 haftalık kullanımı sonrasında mikrobiyotada Shannon çeşitlilik indeksi ve beta-çeşitlilik üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective : The purpose of this study is to identify the effect of lyophilized cornelian cherry on microbiota profile in professional male football players. Material and methods: The football players were assigned to receive 30 grams of cornelian cherrys containing 350 mg of anthocyanins for 6 weeks. Both prior and after the supplementation, the faecal microbiota profiles and changes were determined. Faecal microbiota communities of football players were analysed with 16S rRNA gene method. Results: There was no significant difference on Shannon diversity index and beta-diversity in microbiota after 6-week supplementation of cornelian cherrys.