COVID-19 pandemisi sürecinde aile yaşam doyumu üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi
Examining of factors affecting family life satisfaction during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 736395
  2. Yazar: EDA SANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Covid-19 yeni tanımlanan bir virüs olarak 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde tespit edilmiş ve hızla yayılması sonucunda pandemi ilan edilmiştir. Pandemi süreci yarattığı korku, stres ve endişe sonucunda pek çok bireyi ve dolayısıyla aileyi etkilemektedir. Toplumun temel yapısı olarak görülen aileler de pandemi sürecinde farklı sorunlar ile karşılaşmıştır. Bu çalışmada Covid-19 pandemisi sürecinde aile yaşam doyumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Karabük ilinde ikamet eden 121.362 evli kişi oluşturmaktadır. Örneklem ise basit rastgele yöntemi ile belirlenen 450 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için anket yöntemi seçilmiş ve anket formunu demografik bilgiler, aile içi yaşanan krizler envanteri, aile stres ölçeği, aile dayanıklılık ölçeği ve aile yaşam doyumu ölçeği oluşturmaktadır. Araştırmanın hipotezleri istatistiksel analizlerle test edilmiştir. Yapılan analizlere göre; aile içi yaşanan krizlerin incelendiği ifadeler arasında“Çalışma saatlerinde ve şartlarında değişme”,“Çocuklarla iletişim”,“Kendine ayrılan sürenin yetersizliği”,“Aile fertlerinin birinin sağlığında önemli değişme”,“Gelir ya da iş kaybı”,“Çocukların ergenlik döneminde olması”,“Eş ile baş başa zaman geçirememe”ifadelerinin yüksek puana sahip olduğu bulunmuştur. Katılımcıların aile stres düzeyleri ile demografik değişkenlerden yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, aile yapısı ve aile yaşam dönemi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların aile dayanıklılıkları ile eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan analizlere göre katılımcıların aile yaşam doyumu düzeyleri demografik değişkenler açısından anlamlı farklılık göstermemektedir. Yapılan regresyon ve korelasyon analizlerine göre katılımcıların aile yaşam doyumu düzeyleri ile aile dayanıklılığı düzeyleri arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bu bulgulara dayanarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a newly identified virus, COVID-19 was detected in Wuhan, China in December 2019 and declared a pandemic as a result of its rapid spread. The pandemic process affects many individuals and therefore families as a result of the fear, stress and anxiety it creates. Families, which are seen as the basic structure of society, have also faced different problems during the pandemic process. In this study, it was aimed to determine the factors affecting family life satisfaction during the COVID-19 pandemic process. The population of the research consists of 121,362 married people residing in Karabuk. The sample consists of 450 people determined by simple random method. The survey method was chosen to collect the research data and the survey form consists of demographic information, domestic crises inventory, family stress scale, family hardiness scale and family life satisfaction scale. The hypotheses of the research were tested with statistical analysis. According to the analyzes made; Among the expressions in which family crises are analyzed,“Change in working hours and conditions”,“Communication with children”,“Inadequate time allocated to oneself”,“Significant change in the health of one of the family members”,“Loss of income or job”,“Child in adolescence”It was found that the statements“Not being able to spend time alone with the spouse”had high scores. It was concluded that there was a statistically significant relationship between the family stress levels of the participants and demographic variables such as age, education status, employment status, family structure and family life period. It was observed that there was a significant relationship between the family hardiness of the participants and their educational status. According to the analysis, the family life satisfaction levels of the participants do not differ significantly in terms of demographic variables. According to the regression and correlation analyzes, it was determined that there was a relationship between the family life satisfaction levels of the participants and the family hardiness levels. Based on these findings obtained at the end of the research, various suggestions were made.