Enfeksiyöz ve NON enfeksiyöz gastroenteritlerde serum zonulin düzeyinin araştırılması
Investigetion of serum zonulin level in infectiousand NON-infectious gastroenteritis
  1. Tez No: 736406
  2. Yazar: ABDULSAMAD ARYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dünyada morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biri olan gastroenteritler, sağlık harcamalarında da ciddi yer kaplarlar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yıllık insidansı 2 milyar olduğu düşünülmektedir. Yine dünya genelinde her yıl 2.2 milyon insanın gastroenteri sebebiyle öldüğü bildirilmiştir. Gastroenterit hastalarının en sık ölüm sebebi dehidratasyon ve dehidratasyona bağlı elektrolit bozuklukları ile asidozken, enfektif gastroenteritlerde bunlara ek etkene bağlı komplikasyonlarda olabilmektedir. Her iki gastroenterit grubunda da öncelikli tedavi dehidratasyon tedavisiyken invaziv gastroenterit grubunda antibiyoterapide tedaviye eklenmelidir. İnvaziv ve noninvaziv gastroenterit ayrımı kolay yapılamaması ve sonuçların erken çıkmaması sebebiyle hastalar ya gereksiz antibiyoterapi almakta ya da tedaviye başlanmada geç kalınmaktadır. Acil servis kliniklerinde yaşanan bu sorunu çözmek amacıyla bağırsak geçirgenliğini düzenleyen zonulin biyobelirtecinin invaziv gastroenterit ayrımında tanısal değerini araştırmak istedik. Çalışmamız 3. Basamak bir üniversite hastanesinin acil servisinde prospektif ve tek merkezli olarak yapıldı. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 25 invaziv gastroenterir hastası, 25 noninvaziv gastroenterit hastası ve 25 kişilik kontrol grubu dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Gastroenteritis plays a serious role in morbidity and mortality as well as health expenses. Annual incidence is thought to be 2 billion according to data from World Health Organization. It is reported that each year, 2.2 million people die because of gastroenteritis. Most common cause of death in gastroenteritis patients is dehydration, electrolyte deformities due to dehydration and acidosis. In infective gastroenteritis patients, there may be additional complications dependent on the factors. In both gastroenteritis groups, preferential treatment is dehydration treatment but antibiotic therapy should also be added in invasive gastroenteritis group. Patients cannot begin taking their antibiotics therapy or treatments in time because it is not easy to determine whether it is invasive or non-invasive gastroenteritis and the results do not come up early enough. In order to solve this problem in the Emergency Room, we wanted to research the diagnostical value of intestinal permeability regulating zonulin biomarker in discriminating invasive gastroenteritis. Our study was conducted in a tertiary university hospital's emergency room in prospective and it was monocentric. 25 invasive gastroenteritis patients, 25 non-invasive gastroenteritis patients and 25 people as a control group were included in our study.