Sepsiste mottling skoru ve mortalite ilişkisi
Mottling score in sepsis and İTS relation with mortality
- Tez No: 736409
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇİVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Sepsis veya septik şok tanılı hastalarda, mikrodolaşımı gösteren fizik muayene bulgularından olan, diz bölgesindeki anormal cilt beneklenmesi olarak tarif edilen mottling skorunun hastaların mortalitesi ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel olarak yürütülen Çalışmamıza anabilim dalımıza bağlı yoğun bakım ünitelerine sepsis veya septik şok nedeni ile (sepsis tanısı uluslar arası uzlaşı raporlarına göre konulan) yatışı gerçekleşmiş veya yoğun bakım ünitesinde başka bir sebepten dolayı yatmakta iken sepsis veya septik şok tanısı almış, 92 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, yoğun bakım ünitesine yatış nedeni, sepsis odağı, komorbiditeleri kaydedilmiştir. Hastaların kalp atım hızı, ortalama arteryel basıncı, vücut ısısı, kapiller dolum zamanı, mottling skoru, arteryel laktat düzeyi, hemoglobin düzeyi, saatlik idrar debisi, santral venöz basınç, santral venöz oksijen satürasyonu (ScvO2), arteriyovenöz oksijen konsantrasyonu farkı (C[a-v]O2), venöz-arteryal karbondioksit parsiyel basınç farkı (∆PCO2), kullanılmakta ise vazopresör/inotrop ajan adı ve infüzyon miktarı, 6 saat aralık ile toplam 24 saat boyunca ölçülmüştür. Hastaların sağ kalım açısından prognozunu değerlendirmek için SAPS 2 ve SOFA skorları hesaplanmıştır. Hastaların tanı aldıktan sonraki 14. gün itibarı ile sağkalımı kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 92 hastanın, 14 günlük süre içerisinde 64 tanesi (%69) eksitus ile sonuçlandı. Eksitus olan grup ile sağ kalanlar arasında tüm ölçüm zamanlarında mottling skoru anlamlı derecede farklı idi (T0; p= 0,002, T6; p=
Özet (Çeviri)
Aim: In patients diagnosed with sepsis or septic shock, the relationship between the mottling score, which is defined as abnormal skin mottling in the knee area, which is one of the physical examination findings showing microcirculation, and the mortality of the patients was investigated. Material and Method: 92 patients who were admitted to the intensive care units of our department due to sepsis or septic shock (sepsis was diagnosed according to international consensus reports), or who were diagnosed with sepsis or septic shock while he was hospitalized in the intensive care unit for another reason were included in our prospective observational study. Age, height, weight, body mass index, indication for intensive care unit admission, source of sepsis and comorbidities of the patients included in the study were recorded. Patients' heart rate, mean arterial pressure, body temperature, capillary refill time, mottling score, arterial lactate level, hemoglobin level, hourly urine output, central venous pressure, central venous oxygen saturation (ScvO2), arteriovenous oxygen concentration difference (C[a-v) ]O2), venous-arterial carbon dioxide partial pressure difference (∆PCO2), if used, the name of the vasopressor/inotropic agent and the amount of infusion were measured at 6-hour intervals for a total of 24 hours. SAPS 2 and SOFA scores were calculated to evaluate the prognosis of patients in terms of survival. Survival of the patients was recorded as of the 14th day after diagnosis. Results: Of the 92 patients in our study, 64 (69%) died within a 14-day period. The mottling score was significantly different between the deceased group and the survivors at all measurement times (T0; p= 0.002, T6; p=