Liselerde ders geçme ve kredili sistem ile oluşan değişmeler (Burdur ili örneği)
System of student promotion on the basis of individual courses, (SSPOBIC) (Sample student in Burdur)
- Tez No: 73641
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu araştırmada, liselerde uygulanan ders geçme ve kredili sistemle oluşan değişmeler yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak amaç, yapı ve işleyiş boyutlarında incelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, 1996-1997 öğretim yılında Burdur ilindeki genel liselerin son sınıfında ders geçme ve kredili sistemle okuyan öğrenciler, bu öğrencilerin öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmuştur. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; 1. Ders geçme ve kredili sistemle okulun amaçlarında oluşan ve ankette yer alan değişmelere yönetici, öğretmen ve öğrenciler büyük ölçüde katılmaktadır. 2. Okulun“yapı”sında oluşan değişmelere ilişkin sonuçlar: a) Öğretmen ve öğrenciler, eğitim kurumlarının ortam ve kadrolarından ortaklaşa yararlanılma durumunu çok az olarak belirtmişlerdir. b) Harfli ve beşli not sisteminin ve derslerin dönemlik olmasının yaran konusunda yönetici ve öğretmenler“kısmen”, öğrenciler“büyük ölçüde”değişme olduğunu belirtmişlerdir. c) Okul, il, ilçe ve ülke genelinde beraberliğin sağlanması için ortak sınavların yapıldığına öğretmen ve öğrenciler katılmamışlardır. d) Ortak derslerin öğrenciye gerekli bilgi, beceri ve tutumları kazandırdığına yönetici, öğretmen ve öğrenciler“kısmen”; seçmeli derslerinn öğrenciyi yetenekleri doğrultusunda geliştirdiğine, öğretmen ve öğrenciler“büyük ölçüde”katılmışlardır. e) Ders geçme ve kredili sistemle, veli, yönetici ve öğretmenlere verilen yeni roller“biç”ya da“çok az”yerine getirilmektedir. 3. Okulun“işleyiş”inde oluşan değişmelere ilişkin sonuçlar: a) Sınıfta kalmanın olmayışının öğrencinin okulunu benimsemesini sağladığına; değişik sınıflardan gelen öğrencilerin eğitim ortamlarında kaynaştıklarına; derslerin aynı alana ilgi duyanlarla işlenmesinin sınıf atmosferini değiştirdiği ve öğretmenlerin iş doyumlarının arttırdığına; toplam ders kremlerinin azalması ile öğrencinin zaman kazandığına, okulu bir dönem önce bitirebilmenin öğrenciyi dersine ve okuluna bağladığına, devamsızlık hakkının derslere göre verilmesinin öğrenciye özgür hareket etme alışkanlığı kazandırdığına yönetici, öğretmen ve öğrenciler“büyük ölçüde”kaülmışlardır. b) Bir dersten iki defa başarısız olan öğrenciye seçmeli derslerle kredi tamamlama olanağının verilmesine ve öğrencinin istediği dersi ve öğretmeni seçmesinin öğrenme ortamını demokratiMeştirmesine yönetici ve öğrenciler, öğretmenlere göre daha fazla katılmışlardır. d) Değişik okullardan gelen öğrencilerin programdaki dersleri alabilmesinin okulda karmaşa oluşturduğu konusunda öğretmen ve öğrenciler“çok az”yöneticiler ise“kısmen”değişme olduğunu belirtmişlerdir. e) Altı dönemlik okulu en çok on dönemde bitirme hakkının verilmesinin öğrenciyi okuldan soğuttuğuna ve dersler arasındaki boşlukların disiplin sorunlarını artırdığına öğrenciler, yönetici ve öğretmenlerine göre“çok az”katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
nı SUMMARY In this study, the changes that took place with the application of the System of Student Promotion On the Basis of Individual Courses, (SSPOBIC), were investigated through views of administrators, (principals and sub-principals), teachers and students from the points of view of goals, structure and application. The extend of the research is limited to the students whom the SSPOBIC was applied to, at the last degree of common high schools in Burdur in 1996-1997 school year, teachers of these students and the school administrators. The questionnaire which was developed by the researcher was used for the investigation. According to the data obtained from the research: 1. The administrators, teachers and the students agree, considerably, that there has been changes in the goals of school with the application of SSPOBIC. 2. The results related with the changes in the 'structure' of school. a) The students and teachers stated that there has been ' very little' change on the subject that the institutions of education benefited from education environments and the staff. b) The students' statement was 'partly' whereas that of the teachers and administrators was 'to great extend' on the subject that there has been changes with the application of the system of gradation in letters and five as the top mark. c) The teachers and students pointed out that common examinations in a county, a province and country- wide are not done. d) The statement of the administrators, the teachers and the students was 'partly' on the subject that whether common lessons have fulfilled their functions in helping the students gain the aimed skills and knowledge whereasIV they state that there has been changes 'to great extend' on the subject that optional-to student lessons fulfill the function of providing students with progress according to their personal interests and skills. e) With the application of SSPOBIC, new roles given to the parents, administrators and teachers have not at all or very little fullfilled. 3. The results related to the functioning of the school. a) The administrators, teachers and the students agreed to great extent that it helped the students like school for there is no understanding of failing the whole lessons of a degree; that it helped the students from different classes set an interactive relation; that the atmosphere of the lessons has changed positively owing to the lessons' being done with willing students and that the job satisfaction of the teachers increased berouse of this; that it encouraged the student to attend the class and to study lessons harder by providing the possibility of graduating one term earlier; and that it helped the students gain freedom in action by arranging the limit of not-attending to the class according to each lesson. b) The administrators and the students have agreed more than teachers to the issve that the students would be given the possibility of completing the total credit of lessons by having an optional lesson instead of the one failed two years successively and that the environment of learning got democratic by the students' being given the chance of doing the chosen lesson with the teacher chosen by the student himself. c) The teachers and students announced that there has been 'very little' change on the subject that the coming of students from different schools in order to have a lesson caused a turmoil at the school, however the managers' view on the same subject was 'partly'. d)The students agreed very little compared with their teachers and administrators to the issve that the right to graduate from school in 10 terms instead of the forner 6 has caused students to have cool feelings about the school and that long breaks between lessons increased discipline problems.