Öğretmenlik uygulaması dersinin Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi öğrencileri üzerindeki etkileri
Effects of teaching practices on student teachers in Gazi University Vocational Faculty
  1. Tez No: 73642
  2. Yazar: GÜRCÜ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlik uygulaması dersinin Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi öğretmen adayları üzerindeki etkileri saptanmaya çalışılmıştır. 1997-1998 öğretim yılının II. döneminde öğretmenlik uygulamasını dersini, Eğitim Bilimleri ve Eğitim Teknolojisi Bölümü öğretim elemanlarından alan 206 öğretmen adayı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Uygulama dersinin etkisini ortaya çıkarmak amacıyla; mesleki bilgileri ölçmek için test, mesleğe yönelik görüşleri belirlemek için anket ve iletişim ağırlıklı sımf içi öğretmen davranışları için de gözlem formu geliştirilmiştir. Test ve anket, uygulama dersinden önce ve sonra; gözlem formu uygulamanın ilk ve son dersinde olmak üzere iki kez kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans ve t testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğretmenlik meslek bilgisi testinin ön ve son uygulamaları arasındaki fark, son test lehine biraz yüksek olmakla birlikte anlamlı değildir. Ankete verilen yanıtlara bakıldığında; öğretmen adaylarının yarısının mesleği isteyerek seçtiği görülmüştür. Adaylara göre, en önemli öğretmen nitelikleri“mesleğini, öğrencilerini sevme, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olma ve alan bilgisinde yeterli olma”dır. Öğretmenlik yapma isteği, uygulama dersi sonrasında anlamlı olmamakla birlikte azalmıştır. Öğretmenlik uygulaması dersinin süresi grubun yansı tarafından yeterli bulunurken, diğer yansı en az bir yıl olması gerektiğini belirtmiştir. Öğretmenlik uygulaması dersi adaylann meslekle ve kendileriyle ilgili düşüncelerinde de önemli değişiklikler yaratırken, kendilerine güvenlerini de artırmıştır. Sınıf içi öğretmenlik davramşlanna bakıldığında ise; öğretmen adaylanmn ilk derslerde özellikle sözel iletişimde başanlı olduklan görülmüştür. Orta derecelerde gösterilen davranışlar, uygulamanın son dersinde grubun çoğunluğu tarafından gösterilmiştir. Sözel olmayan iletişim ve araç-gereç-yöntem kullanımında yer alan davranışlar ilk derslerde öğretmen adaylan tarafından orta ve sık derecelerde görülürken; son derste dikkati çekecek ölçüde bir artış olmuştur. Son derste; adaylann sımf içi sözsüz iletişim davramşlanm daha etkili kullandıklangözlenmiştir. Yine son derslerde adaylar daha öğrenci merkezli yöntemleri yeğlerken, değişik araç-gereçler kullanmaya da özen göstermişlerdir. Öğretmen adaylarının genel nitelik bölümündeki davranışları ilk ve son derslerde çoğunlukla gösterdikleri gözlenmiştir. Öğretmenlik uygulaması dersi, öğretmen adaylarının sımf içi öğretmen davranışları üzerinde oldukça etkili olmuştur. İlk derste kaygılı ve heyecanlı olan adaylar, güvenleri artınca, öğrencilerini tanımaya ve öğretimin niteliğini artırmaya çabalamışlardır. Öğretmenlik uygulaması dersine önkoşul niteliğinde olan dersler uygulama Vj ağırlıklı işlenmelidir. Bunun yanında öğretmenlik uygulaması dersi son sınıf yerine daha önceki dönemlere çekilmeli, öğrenciler gerçek sımf ortamlarıyla uygulama çalışmalarından daha önce karşılaşmalıdır. Öğretmenlik uygulamasının olumlu etkilerini artırmak için süresinin uzatılması da faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, to find out the effects of Teaching Practices on student teachers in Gazi University Vocational Faculty was purposed. As a sample, 206 student teachers participated teaching practices from the university teachers at the Department of Educational Science and Educational Technology, in second session of 1997-1998 chosen for this study. Data was collected by test, Delphi III questionnaire and observations forms. Statistical analysis carried out by percent and frequency analysis, and t test. The test and Delphi EH was given student teachers before and after teaching practices, whereas observation forms was used first and last teaching practice lessons. The result of the test, to measure the pedagogical knowledge showed that the differences between the test given before and after teaching practices was not significant. The answers given to the Delphi III showed that the half of the student teachers had chosen their teaching profession voluntarily. The most important qualities of teachers were as the followings:“loving the profession, loving the students, being loyal to the Principles and the Revolutions of Atatürk, and being knowledgeable in the profession”. The desire of student teachers to become teacher was decrease after the teaching practices although this decrease was not significant. Half of the student teachers thought that the teaching practices should be for one year, while the other half thought that the one session spend of the teaching practices is enough. In this study, it is determined that teaching practices did enhance the self confidence of students. Also, teaching practices changed the student teachers opininon about themselves and profession. Classroom communication of student teachers in the class indicated that the candidates were successful in verbal behaviors. The exhibit of student teachers toward least and medium usage of non-verbal communication behaviors and using equipment was seen at the first teaching practices, while there was a significant increase in this behaviors at the last lesson. Student teachers also tried to use the different materials and teaching-learning methods, particularly they were in favor of using student-oriented methods. Teaching practices was considerably effective on the student teachers behaviors and attitude in the class. Even though, they were nervous and excited first lesson, as their confidence is enhanced, student teachers tried to know their students and to increase quality in teaching. The prerequisite lessons of teaching practices should be more practice oriented. Furthermore, teaching practice should be taught in initial lessons. In order to increase the positive effect of the teaching practice, the time-span of the lesson should be extented.