Özel okul öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin deneyimleri: Fenomenolojik araştırma
Private school teachers' experiences with distance education: A fenomenological study
- Tez No: 736421
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÜNBAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, özel okullarda görev yapan branş öğretmenlerinin uzaktan eğitimde karşılaştıkları sorunları açığa çıkararak, bu sorunlara ürettikleri çözümleri anlamak ve yorumlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel bir araştırma olup, nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Çalışmanın örnekleminin belirlenmesinde nitel araştırmalarda kullanılan amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın popülasyonunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Antalya ili Muratpaşa İlçesi sınırları içinde kampüs kolejinde görev yapan ortaokul ve lise öğretmenlerinden ölçütlere uyan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 13 öğretmen örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmada veriler bireysel görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ile 30-45 dakika süresince yapılan görüşmeler kaydedilip tema, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuş ve görüşler üst ve alt temalar altında kategorileştirilmiştir. Araştırma sonuçları, belirtilen temalar altında öğretmenlerin görüşlerini yansıtan bulgular içermekte olup, bu bulgular, öğretmenlerinin uzaktan eğitimde yaşadıkları öğretimsel sorunları anlama ve bu sorunların nasıl çözüleceği konusunda ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to understand and interpret the solutions produced by the teachers working in private schools by revealing the problems they encounter in distance education. The research is qualitative research and designed in the phenomenology design, which is one of the qualitative research designs. As a sample, criterion sampling technique, which is one of the purposeful sampling methods used in qualitative research, was used. The population of the research was selected as a sample of 13 teachers who met the criteria and wanted to voluntarily participate in the study, among the secondary and high school teachers working at the Campus College within the borders of Antalya province in Muratpaşa District in the 2021-2022 academic year. The data in the study were collected by individual interview technique. The interviews done with semi-structured interview forms for 30-45 minutes were recorded and subjected to theme, descriptive and content analysis, and the opinions were categorized under the top and sub-themes. The results of the research included findings reflecting the views of teachers under the specified themes, and these findings provided clues about understanding the instructional problems experienced by teachers in distance education and how to solve these problems.