Diyabetik ayaklı hastalarda ferroptozis mekanizması ve oksidatif stres düzeylerinin incelenmesi
Investigation of ferroptosis mechanism and oxidative stress levels in patients with diabetic foot
- Tez No: 736459
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK SABUNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Diabetes Mellitus (DM); insülin eksikliği veya insülin etkisindeki defektler nedeniyle ortaya çıkan, kronik hiperglisemi ile karakterize, geniş spektrumlu bir metabolizma bozukluğudur. Kronik hiperglisemi sonucunda meydana gelen nöropati ve vaskülopati, diyabetik ayak yaralarının oluşmasına yol açabilir. Non travmatik alt ekstremite ampütasyonlarının en önemli nedeni olan diyabetik ayak yarası, diyabetli hastalarda önemli morbidite ve mortalite sebebidir. Ferroptozis; lipid bazlı reaktif oksijen türlerinin birikiminin yol açtığı, demir bağımlı, non apoptotik, programlanmış bir hücre ölümü şeklidir. GPX4; mikrozomlarda demir katalizli lipid peroksidasyonunu inhibe eden, ferroptozun anahtar enzimatik inhibitörüdür. Redükte glutatyon (GSH); serbest radikal temizleyici ve lipid peroksidasyonu inhibitörü olarak görev yapan, glutatyon peroksidaz enzimleri tarafından hidrojen peroksitin detoksifikasyonunda kullanılan bir antioksidandır. Hidroperoksitlerin, GPX enzimleri tarafından GSH kullanılarak indirgenmesi sonucunda GSSG (okside glutatyon) ortaya çıkmaktadır. Özetle ferroptozis; GPX4 aktivitesinde azalma, GSH tüketimi, GSSG ve LOOH birikimi ile karakterize bir hücre ölüm şeklidir. Çalışmamızda; DM tanılı diyabetik ayak yarası olan 30 hasta, diyabetik ayak yarası olmayan DM tanılı 30 hasta ve 30 kişi sağlıklı kontrol grubu olmak üzere üç grup karşılaştırıldı. Hastaların kanlarında GPX4, GSH, GSSG, LOOH düzeyleri çalışılarak ferroptozis mekanizmasının diyabetik ayak gelişimi ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızda diyabetik ayağı olan hasta grubunun GPX4 düzeyi, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük çıkarken (p=0,004), diyabetik ayağı olmayan DM hasta grubuna göre düşüktü fakat anlamlı değildi (p=0,131). Diyabetik ayağı olmayan DM hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun GPX4 düzeyi arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p=0,088).
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM); It is a broad-spectrum metabolic disorder characterized by chronic hyperglycemia caused by insulin deficiency or defects in insulin action. Neuropathy and vasculopathy resulting from chronic hyperglycemia can lead to diabetic foot ulcers. Diabetic foot wound, which is the most important cause of non-traumatic lower extremity amputations, is a significant cause of morbidity and mortality in patients with diabetes. Ferroptosis; It is an iron-dependent, non-apoptotic, programmed form of cell death caused by the accumulation of lipid-based reactive oxygen species. GPX4; It is a key enzymatic inhibitor of ferroptosis, inhibiting iron-catalyzed lipid peroxidation in microsomes. Reduced glutathione (GSH); It is an antioxidant that acts as a free radical scavenger and lipid peroxidation inhibitor, and is used in the detoxification of hydrogen peroxide by the glutathione peroxidase enzymes. GSSG (oxidized glutathione) occurs as a result of the reduction of hydroperoxides by GPX enzymes using GSH. In summary, ferroptosis; It is a form of cell death characterized by decreased GPX4 activity, consumption of GSH, and accumulation of GSSG and LOOH. In our study; three groups were compared: DM diagnosed 30 patients who are with diabetic foot wound, DM diagnosed 30 patients who are without diabetic foot wound and 30 healthy control group. GPX4, GSH, GSSG, LOOH levels were studied in the blood of the patients and the relationship between the ferroptosis mechanism and the development of diabetic foot was investigated. In our study, the GPX4 level of the patient group who are with diabetic foot was significantly lower than the healthy control group (p=0.004) and it was lower than the DM patient group without diabetic foot but not significantly (p=0.131). There was no statistical difference between the GPX4 level of the DM patient group without diabetic foot and the healthy control group (p=0.088).