Asemptomatik primer hiperparatioridili hastalarda CDKN1A, CDKN1B, CDKN2C, GCM-2 genlerinin analizi
In patients with asymptomatic primary hyperparatioridismanalysis of CDKN1A, CDKN1B, CDKN2C, GCM-2 genes
  1. Tez No: 736476
  2. Yazar: BURAK CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Paratiroid bezlerinin hastalıkları, tarihin her döneminde merakla gözlem konusu olmuştur. Paratiroid bezleri, çoğu hastada tiroid bezi ile yakın ilişki içinde bulunan endokrin bezleridir. Hiperparatiroidizm, paratiroid bezlerinden parathormonun aşırı sekresyonu ile karakterizedir.Aşırı sekresyonun nedenine göre, hiperparatiroidizm birincil, ikincil veya üçüncül olarak sınıflandırılabilir. Primer hiperparatiroidizmin birkaç sınıfı bulunmakla beraber son yıllarda artış gösteren hafif belirti ve semptomların olduğu yada hiç semptomun olmadığı ılımlı biyokimyasal sonuçlarla giden asemptomatik hasta grubu tanımlanmıştır.Sporadik primer hiperparatiroidizme genellikle tek bir bez adenomu (hastaların% 85'i) neden olur, ancak aynı zamanda dört bezin de hiperplazisi (% 10), çift adenomlar (% 2-5) veya nadiren paratiroid karsinomları (
Özet (Çeviri)
Diseases of the parathyroid glands have been the subject of curiosity in every period of history. The parathyroid glands are endocrine glands that are in close association with the thyroid gland in most patients. Hyperparathyroidism is characterized by excessive secretion of parathormone from the parathyroid glands. According to the cause of excessive secretion, hyperparathyroidism can be classified as primary, secondary or tertiary. Although there are several classes of primary hyperparathyroidism, an increasing group of asymptomatic patients with mild or no symptoms has been described in recent years, with mild or no symptoms. Sporadic primary hyperparathyroidism is usually caused by a single gland adenoma (85% of patients), but also by four. Glandular hyperplasia (10%), double adenomas (2-5%), or rarely parathyroid carcinomas (