Primer hiperparatiroidili hastaların klinik laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin retrospektif incelemesi
Retrospective analysis of clinical laboratory and radiological features of patients with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 685614
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN AKBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hiperkalseminin en yaygın nedenlerinden biri olan primer hiperparatiroidizm, paratiroid hormonun aşırı salgılanması sonucu ortaya çıkan mineral metabolizması hastalığıdır. Geniş bir zaman aralığını kapsayan bu retrospektif çalışmada primer hiperparatiroidizm tanısı almış hastaların klinik, laboratuvar parametrelerinin ve görüntüleme özelliklerinin dökümante edilmesi ve karşılaştığımız klinik formların belirlenmesi, ayrıca opere olan hastaların operasyon sonrası laboratuvar değerlerinin değişimi, patoloji bulguları, cerrahi komplikasyon, postoperatif rekürens ve persistan hiperkalsemi oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda; Ocak 2012 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikiliğininde primer hiperparatiroidi tanısı alan 404 hasta ile birlikle bunlar arasından paratiroidektomi yapılmış 207 hastanın takip dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar biyokimyasal olarak PTH ve Ca değerlerine göre klasik normokalsemik ve nonklasik olarak üç gruba ve semptom varlığına göre semptomatik ve asemptomatik olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların tanı anındaki yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti, operasyon öncesi; albümin, kalsiyum, fosfor, parathormon, eGFR, 24 saatlik idrarda kalsiyum atılımı, kemik mineral yoğunluğu, boyun ultrasonu, paratiroid sintigrafisi sonuçları ile operasyon sonrası; kalsiyum, albümin, parathormon, fosfor ve patoloji sonuçları kaydedilerek birbiriyle ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Çalışmamızdaki 404 hastanın 319'u (%79) kadın, 85'i (%21) erkekti. . Ortalama yaş 57,2, en genç hasta 18, en yaşlı hasta 89 yaşındaydı. Biyokimyasal sunumlarına göre hastaların 340'ı (%84,2) klasik, 9'u (%2,2) nonklasik ve 55'i (%13,6) normokalsemik primer hiperpatiroidizmliydi.
Özet (Çeviri)
Primary hyperparathyroidism, one of the most common causes of hypercalcemia, is a mineral metabolism disease resulting from excessive secretion of parathyroid hormone. In this retrospective study covering a wide time period, it was aimed to document clinical, laboratory parameters and imaging characteristics of patients diagnosed with primary hyperparathyroidism as well as to determine the changes in postoperative laboratory values, pathology findings, surgical complications, postoperative recurrence and persistent hypercalcemia rates of the operated patients. In our study, the follow-up files of 404 patients diagnosed with primary hyperparathyroidism and 207 patients who underwent parathyroidectomy between January 2012 and December 2019 in the outpatient clinic of Mersin University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Endocrinology and Metabolism Diseases Department were retrospectively reviewed. The patients were divided into three groups as classical normocalcemic and nonclassical according to their biochemical PTH and Ca values, and into two groups as symptomatic and asymptomatic according to the presence of symptoms. Patients' age, gender, complaint at the time of diagnosis, pre-operative albumin, calcium, phosphorus, parathormone, e-GFR, 24-hour urinary calcium excretion, bone mineral density, neck ultrasound, parathyroid scintigraphy results and post-operative calcium, albumin, parathormone, phosphorus and pathology results were recorded and compared with each other and between groups. Of the 404 patients in our study, 319 (79%) were female and 85 (21%) were male. The mean age was 57,2 years, the youngest patient was 18, and the oldest patient was 89 years old. According to their biochemical presentations, 340 (84,2%) of the patients had classical, 9 (2,2%) nonclassical, and 55 (13,6%) normocalcemic primary hyperpathyroidism.