Akut iskemik inmede endovasküler trombektomi yapılan hastalarda intrakraniyal kanama gelişimine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting the development of intracranial hemorhage in patients undertaking endovascular thrombectomy in acute iscemic stroke
- Tez No: 736475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ARLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İnme tüm dünyada iskemik kalp hastalıklarından sonra yıllık 5,5 milyon ölüm sayısı ile 2. en sık ölüm nedeni ve gelişmekte olan ülkelerde engelliliğin önde gelen nedenidir. Bu sebeple akut iskemik inme tanısı ve tedavisi engellilik ve mortalitenin azaltılmasında önemli bir yer tutmaktadır. Endovasküler Trombektomi akut iskemik inme ile başvuran hastalarda en önemli tedavi seçeneklerinden biridir. EVT sonrası intrakraniyal kanama gelişmi ise işlemin en korkulan komplikasyonlarından biridir. Bu sebeple İKK gelişimi açısından risk faktörlerinin değerlendirilmesi hem hasta seçimi hem de hasta takibi açısından önemlidir. Bu sebeple biz de çalışmamızda hastaların başvuru özellikleri , özgeçmişleri ve kullanılan işlem tipi ile EVT sonrası İKK gelişimi açısından ilişkisini ve bu risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1.01.2020- 30.06.2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne akut iskemik inme kliniği ile başvuran ve Endovasküler Trombektomi yapılan 117 hastadan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 90 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, özgeçmiş, laboratuar ve radyolojik bulguları, nörolojik ve fizik muayene özellikleri retrospektif olarak tarandı. Başvuru sırasında kan glukozu, rutin biyokimya, hemogram/ tam kan sayımı , hemostaz değerleri tarandı. Hastaların yatışları sırasında bakılmış olan HbA1c değerleri kaydedildi. Yapılan endovasküler trombektomi yöntemleri kaydedildi. Hem başvuru sırasında hem de 24.saatteki kraniyal BT'leri incelendi. Başvuru sırasında kraniyal BT'deki ASPECT skorları kaydedildi. 24. saatte çekilen kontrol kraniyal BT'de kanama saptanmış olanlar ECASS çalışmalarındaki kanama sınıflamasına uygun şekilde gruplara ayrıldı. Araştırma verisi, Graphpad Prizması programı ile bilgisayar ortamına yüklenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is the second most common cause of death in the world after ischemic heart diseases with 5.5 deaths per year and the leading cause of diasability in developing countries in the world. Because of this reason it became very important to diagnose and treat acute ischemic stroke to prevent diasbility and decrease mortality caused by it. Endovascular Thrombectomy has been used as a gold standard treatment in acute ischemic stroke patients. Despite its beneficial effects in acute ischemic stroke, it can cause serious complications such as intracerebral hemorrhage. Intracranial hemorrhage is one the most feared complications of endovascular thrombectomy. The aim of our study is to determine the risk factors that may cause intracerebral hemorrhage in patients receiving EVT treatment. Materials and Methods: 90 patients who met the inclusion criteria of 117 patients who applied to Ankara City Hospital Neurology Clinic between the dates 1.01.2020 and 30.06.2021 with the clinic of acute ischemic stroke and underwent Endovascular Thrombectomy were included in the study. Demographic characteristics, history, laboratory and radiological findings, neurological and physical examination characteristics of the patients wereevaluated retrospectively. During admission, blood glucose, routine biochemistry, complete blood count (cbc), hemostasis values were scanned and recorded. The HbA1c values of the patients during their hospitalization and Endovascular thrombectomy method that was performed recorded. Cranial CT scans were examined both at admission and at the 24th hour control respectively. ASPECT scores on cranial CT were recorded at the time of admission. The patients who had bleeding in the control cranial CT taken at the 24th hour were divided into groups accordimg to ECASS bleeding classification studies. The research data was evaluated with the Graphpad Prism program.