Finite element analysis of integral abutment bridges
Entegre kenar ayaklı köprülerin sonlu elemanlar analizi
- Tez No: 736490
- Danışmanlar: PROF. DR. MİCHAEL G. OLİVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Wisconsin-Madison
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Entegre kenar ayaklı köprüleri, sağladıkları avantajlardan dolayı geleneksel köprüler için iyi bir alternatif ve gelecek vaaden köprülerdir. Birincil avantajı, köprü kirişlerinde oluşturulan negatif uç momentlerin orta açıklıktaki pozitif momentlerini ve sehimleri azaltmasıdır. Bununla birlikte, çoğu durumda, entegre bir köprü kenar ayağının tasarıma getirdiği etkinlikleri, henüz ne kadar ekstra açıklığa ulaşılacağı veya kiriş boyutu açısından ne kadar tasarruf edilebilir gibi belirli ve tam olarak tanımlanmamıştır. Entegre bir köprü kenar ayağının gerçek kapasitesini ve katkısını tahmin etmede zorluk, esas itibarıyla, entegre kenar ayaklı köprülerinin performansında bir çok etkinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Esas olarak temel toprak karakteristikleri, kazık tipi, yük tipi (statik, dinamik, çevrimsel), köprü çarpıklığı ve diğer faktörlerden etkilenirler. Birçok diğer değişken de bu özelliklerin bir fonksiyonu olarak türetilebilir. İntegral köprülerin tasarımı ve inşası ile ilgili kılavuzların bulunmaması, tasarımcıların ve sahiplerin yapının gerçek davranışını ve kapasitesini değerlendirmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın ışığında, parametrik bir çalışma ile entegre kenar ayakların katkısına daha iyi bir bakış açısı kazandırmak amaçlammaktadır; kapsamlı olmasa da, bu çalışma, entegre kenar ayaklı köprülerin kullanıma en uygun olduğu zaman, seçim kurallarının geliştirilmesine katkıda bulunacak bazı veriler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Integral abutment bridges have been a good alternative and promising one to conventional bridges because of several advantageous they provide. The primary advantageous are that the negative end moments created in the bridge girders reduce the mid span positive moments and deflections. However, in most cases the real efficiencies that an integral abutment brings into the design have not been certain and not well-defined yet, such as how much extra span can be achieved or how much can be saved in terms of a girder size. The difficulty in predicting the real capacity and contribution of an integral abutment stems mainly from the involvement of lots of effects in the performance of integral abutment bridges. Mainly, they are affected by foundation soil characteristic, pile type, load type (static, dynamic, cyclic), bridge skew and etc. Many other variables can also be derived as a function of these mentioned. The lack of guidelines on the design and construction of integral bridges also bring difficulties to bridge designers and owners to assess the real behavior and capacity of the structure. In light of these this study aimed to get a better insight of the integral abutment contribution by means of a parametric study; although not comprehensive, this study is intended to provide some data to contribute in the development of guidelines for selecting when integral abutments may be most effective.