Ankara keçisi ve Akkeçi'lerde geçiş döneminde bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin karşılaştırmalı profili
Comparative profile of certain biochemical and hematological parameters in Angora and Akkeçi goats during transition period
  1. Tez No: 736489
  2. Yazar: RABİA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada 2-4 yaşlı 4 baş Ankara keçisi ve 6 baş Akkeçi'de geçiş dönemi boyunca hematolojik ve bazı biyokimyasal parametrelerin (glikoz, kolesterol, trigliserit kalsiyum, fosfor ve total protein) karşılaştırmalı değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, doğum öncesi 3., 2. ve 1. haftalarda (-3, -2 ve -1) , doğumda (0) ve doğum sonrası 1., 2. ve 3. haftalarda (+1, +2 ve +3) keçilerin boyun toplardamarından kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinde laboratuvar analizleri Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nde bulunan Üreme Biyolojisi ve Hayvan Fizyolojisi Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. İstatistik analiz sonuçlarına göre MCHC, MCH, Lym, THR, Pct ve glikoz bakımından grupların ortalamaları arasındaki farklar istatistik olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the comparative changes in hematological and certain biochemical parameters (glucose, cholesterol, triglyceride calcium, phosphorus and total protein) during the transition period in 4 Angora goats and 6 Akkeçi goats aged 2-4 years. For this purpose, blood samples were regularly taken from the vena jugularis of each goats at 3, 2 and 1 weeks before parturition (-3, -2 and -1), at day of parturition (0) and 1, 2 and 3 weeks after parturition (+1, +2 and +3). In the blood samples, laboratory analyses were performed in the Reproductive Biology and Animal Physiology Laboratory at Department of Animal Science, Faculty of Agriculture, Ankara University. According to the statistical analysis results, the differences between the averages of the groups in terms of MCHC, MCH, Lym, THR, Pct and glucose were not statistically significant.