Câmî'nin Silsiletü'z-zeheb adlı Mesnevisinin üçüncü defteri -tercüme ve inceleme-
Iiith part of mathnawi of Silsiletu'z-zahab -translation-analysis-
- Tez No: 736547
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada XV. yüzyıl şairlerinden Câmî'nin Silsiletü'z-zeheb adlı mesnevisinin III. Defteri tercüme edilmiş ve incelenmiştir. Mesnevinin tercümesi yapılırken A'lâhân Efsâzâd'ın hazırlağı Mesnevî-yi Heft Evreng kitabından faydalanılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş, Câmî'nin yaşadığı döneme genel bir bakış; birinci bölüm, Câmî'nin hayatı ve eserleri; ikinci bölüm, Silsiletü'z-zeheb III. Defter; üçüncü bölüm, Silsiletü'z-zeheb III. Defterin Türkçe çevirisinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
In this study IIIth part of Mathnawi of Silsiletu'z-zahab of Jami who was one of the poets of the XVth century is translated and presented. This mathnawi translated from book that Alahan Efsazad prepared as Mathnawi of Haft Avrang. Our study consists intruduction and three chapter. After the intruduction is about general view of the period that Jami lived, the first chapter is about Jami's life and works, the second chapter is Mathnawi of Silsiletu'õ-õahab and the third chapter is Turkish translation IIIth part of Silsiletu'z-zahab.