Yabancı öğrencilerin eğitimde yaşadığı sorunlara yönelik bir meta-sentez çalışması
A meta-synthesis study on the problems experienced in education of foreign students
  1. Tez No: 736568
  2. Yazar: AYLİN ALTINIŞIK AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY DAĞYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma ilkokulda eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlarını inceleyen çalışmaları meta-sentez yöntemini kullanarak belirlemeyi amaçlamıştır. Ayrıca yabancı öğrenci sayısı çok olan bir ilkokuldaki öğretmenlerin ve yabancı uyruklu öğrencilerin sorunlara yönelik görüşlerini alıp meta-sentez çalışması temaları ile karşılaştırmıştır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında ilkokulda eğitim gören yabancı öğrencilerin sorunlarına yönelik çalışmalar meta-sentez yöntemi kullanarak incelenmiştir. Meta-sentez birden fazla araştırmanın bulgularını inceleyerek ve yorumlayarak ortaya çıkan bir araştırma yöntemidir. Meta-sentez çalışmasına belirlenen ölçütleri taşıyan 20 çalışma dâhil edilmiştir. Çalışmaların incelenmesinde uzman görüşü alınarak kodlama formu hazırlanmış, tüm çalışmalar tek tek incelenmiştir. Meta-sentez çalışmasının basamaklarına göre incelenen çalışmalar tematik yaklaşımla analiz edilerek kodlar ve temalara ulaşılmıştır. Çalışmanın meta-sentez aşamasında belirlenen ana temalar şunlardır: Öğrencilerin eğitimsel sorunları, öğrencilerin sosyal sorunları, öğretmenlerin yabancı öğrenciler nedeniyle karşılaştığı sorunlar. Çalışmanın ikinci aşaması, Antalya ili Konyaaltı ilçesinde 2020-2021 eğitim yılında öğrenci sayısının %28' i yabancı uyruklu öğrenci olan bir ilkokuldaki 5 sınıf öğretmeni ve 10 yabancı uyruklu öğrenci ile görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Yarı-yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen verilerin incelenmesi içerik kodlaması tekniği ile yapılmıştır. Görüşme sonucunda sorunlar; dil bilmeme, akademik sorunlar, veli desteği ve uyum sorunları olarak kodlanmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen bulgular ile ulaşılan sorunların ana kaynağı olarak“dil bilmeme”görülmektedir. Türkçe bilmeyen yabancı uyruklu öğrencilerin akademik ve sosyal açıdan sorun yaşadıkları ve öğretmenlere de sorun yaşattığı belirlenmiştir. Sorunların çözümüne dair öneriler çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the studies examining the problems of foreign students studying in primary school by using the meta-synthesis method. In addition, it took the opinions of the teachers and foreign students in a primary school with a large number of foreign students on the problems and compared them with the themes of the meta-synthesis study. Qualitative research approach was adopted in the study. In the first stage of the study, studies on the problems of foreign students studying in primary school were examined using the meta-synthesis method. Meta-synthesis is a research method that examines and interprets the findings of multiple studies. 20 studies meeting the criteria determined were included in the meta-synthesis study.In the examination of the studies, a coding form was prepared by taking expert opinion, and all studies were examined one by one. The studies examined according to the steps of the meta-synthesis study were analyzed with the thematic approach, and codes and themes were reached. The main themes determined in the meta-synthesis stage of the study are as follows: educational problems of students, social problems of students, problems faced by teachers due to foreign students.The second stage of the study was carried out by interviewing 5 classroom teachers and 10 foreign students in a primary school in Konyaaltı, Antalya province, in the 2020-2021 academic year. Face-to-face interviews were conducted using a semi-structured interview form. The data obtained as a result of the interview were analyzed by content coding. Problems as a result of the meeting; language proficiency, academic problems, parent support and adaptation problems.“Lack of language”is seen as the main source of the problems reached with the findings obtained in the study. It has been determined that foreign students who do not speak Turkish experience academic and social problems and cause problems for teachers. Suggestions for the solution of these problems are included in the study.