Kültürlerarası iletişim ve mekân: Gaziantep Düztepe bölgesinde ötekinin inşası
Intercultural communication and place: The construction of the other in Gaziantep Duztepe region
- Tez No: 736599
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kültürel özellikler insanların gündelik hayatlarını, davranışlarını, giyimlerini, yeme-içme alışkanlıklarını, dillerini, geleneklerini ve inançlarını farklılaştırmıştır. Bu farklılıklar insanların değerleri ve kutsalları olmuştur. Bireyler kendilerini bu değerler üzerinden ifade etmişlerdir. Dolayısıyla insanlar bir başka bireyde olmayan özellikler üzerinden kendilerini tanımlamışlardır. Ötekinin inşa edilmesinde bu kültürel farklılıklar etken olmuştur. Düztepe Bölgesinde olan Alevi, Kürt Şafi ve Malatyalı Hanefi kimlikleri arasında ötekinin inşasının oluşup oluşmadığı irdelenmiştir. Ötekinin inşası bu tezde Düztepe Bölgesi ile sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda Düztepe Bölgesinde yaşayan Alevi, Kürt Şafi ve Malatyalı Hanefi kimlikli bireylerle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Kültürel yapılar insanların kıyafetlerini, kimliklerini, geleneklerini, dilini, siyasal partisini ve yeme-içme alışkanlıklarını belirlemede etkili olmuştur. Kültürel yapılar bölgede insanların yanında mekânlar üzerinde de etkili olmuştur. Bölgede bulunan camiler, kıraathaneler, dernekler, cemevi, siyasal parti ve sosyal tesisler kültürel kodları yeniden üretmişlerdir. İnsanlar gündelik hayat içerisinde bu mekânları tüketmişlerdir. Nitekim Düztepe Bölgesi, içindeki kültürel yapılarla şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural differences has effected persons day to day life, language, clothing preference's, daily eating habits, their beliefs and religion. These differences became the persons most valued beliefs. Individuals expressed themselves through these beliefs. Consequently individuals started idendifying their values via pointing out the things that“the others”dont have. These cultural differences had an impact on forming“the others”. Its scrutinised to see if there are formation of“the others”in the area of Duztepe between Alevi's, Hanafi Sunnis of Malatya and the Kurdish Shafi's. This dissertation focuses on the formation of“the others”in Duztepe area only. Thorough interviews were carried out with individuals who are Alevi, Hanafi Sunni of Malatya and Kurdish Shafi. The culture had impact on the individuals clothing, identity, tradition, language, political party they support and their eating habits. Cultural differences not only had an impact on the individuals it also affected the area. The mosques, cemevi, the coffee houses, social clubs and political clubs in the area had affected the cultural coding. Individuals attended these venues in their day to day routine. Hence these cultural structure has shaped the area of Duztepe.