COVİD-19 dönemi koşullarının öğretmenlerin iş memnuniyetine etkisi: İzmir iline yönelik bir inceleme
The effect of COVID-19 period conditions on teachers' job satisfaction: Review on the province of Izmir
- Tez No: 736602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşam memnuniyetinin en önemli alt alanlarından birisi iş memnuniyetidir. Çalışan bir insan için yaşam memnuniyetinin en temel belirleyeni iş memnuniyetidir. Covid-19 Salgını ile hayatın her alanında değişimler yaşanmış ve iş gücü piyasası da bu değişime ayak uydurmak durumunda kalmıştır. Salgın ile ortaya çıkan değişimden her sektör kendi barındırdığı içsel özellikler doğrultusunda farklı şekillerde etkilenmiştir. Eğitim sektörü özelinde salgın ile ortaya çıkan en büyük değişim ise yüz yüze eğitimden uzaktan eğitim uygulamasına geçilmesi olmuştur. Uzaktan eğitim uygulaması, çift taraflı bir faaliyet olan eğitim-öğretim faaliyetlerinde her iki tarafı da farklı şekillerde etkilemiştir. Bu tezde Covid-19 salgınının çalışma koşullarında ortaya çıkardığı değişimin, yani uzaktan eğitim uygulamasına geçişin, öğretmenlerin iş memnuniyeti üzerinde yarattığı etkiler incelenmektedir. İlgili yazında iş memnuniyetinin belirleyenleri olarak ele alınmış temel unsurlarda salgın döneminde ortaya çıkmış olan olumlu/olumsuz değişimler, öğretmenlerin genel iş memnuniyeti düzeyi üzerinde etkili olmuştur. Bu söz konusu etkiyi belirleyebilmek adına nitel analiz yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniğinin uygulandığı çalışmanın evreni, İzmir ilinde çalışan öğretmenlerdir. Tezin alan araştırması kapsamında İzmir'de 10'u (5 kadın, 5 erkek) kamu sektöründe çalışan ve 10'u (5 kadın, 5 erkek) da özel sektörde çalışan toplam 20 öğretmen ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler ile görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda, Covid-19 sürecinde çalışma koşullarında yaşanan değişim sonucunda öğretmenlerin genel iş memnuniyetinde azalma olduğu görülmüştür. Salgın sürecinde öğretmenlerin genel iş memnuniyetinde düşüşe neden olan temel unsurlar ise ev ve iş yüklerinin birbirine karışması, özel ders verememelerinden kaynaklı toplam gelirlerinin azalması, tüm işlerinin çevrimiçi yürütülmesi ve geleceği yönelik beklentilerinin azalması olarak sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important sub-elements of life is work. The most basic element of a worker for a person is his/her job. With the Covid-19 Epidemic, changes have been experienced in the world and we are stuck on the job today. With the epidemic, it was thought that it was hosted on it from outsiders. The biggest application that has emerged in the education sector has been the transition from face-to-face education to distance education. The online education application has effects on both sides for different purposes in education, which is a bilateral activity. In this thesis it's about showing work on Covid-19, that is, thinking about working on it. Positive/negative changes related to work, which are considered to be successful in the literature in the literature, are quite successful in general work. In order to plan this effect, one of the qualitative methods, the interview technique is tried to be applied in İzmir province. The field of the thesis was female employees, 20 teachers were interviewed in İzmir, 10 (5 female employees and 10 (5 male) special personnel. On the interviews with the teachers, face-to-face, since the work is thought about the real data related to Covid-19. In the evaluation of the general work in the course of the epidemic, the basic basic elements of home can be listed as mixing from the general practices of private lessons and jobs, from private lessons and jobs in general, to online review of all their works and future goals.