The effect of individual digitalization level on consumer risk perception
Bireysel dijitalleşme düzeyinin müşterilerin risk algılarına olan etkisi
  1. Tez No: 736601
  2. Yazar: ŞEHİDE RUKEN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada internet alışverişi olgusu üzerinden risk algısı kavramını araştırılmaktadır. Çok kültürlü katılımcılardan oluşan bir örneklemin yanıtlarına dayanarak müşteri dijitalleşmesi, ürün ilgilenimi, müşteri yenilikçiliği, fiyat duyarlılığı ve internet kullanım seviyesi değişkenlerinin on iki alt başlığa ayrılan risk algısı kavramlarına- mali risk, ekonomik risk, performans riski, ürün riski, zaman riski, mahremiyet riski, güvenlik riski, sosyal risk, psikolojik risk, satış sonrası risk, teslimat riski ve ödeme işlemi riskleri- olan etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda örnekleme sunulan anket aracılığıyla birincil veriler nicel veri toplama yöntemi ile elde edilmiştir. Fiyat duyarlılığı, internet kullanım seviyesi ve müşteri yenilikçiliği önceki araştırmaları destekleyen sonuçlar verirken, müşteri dijitalleşmesi ve ürün ilgilenimi daha önceki çalışmalarla çelişen sonuçlar vermiştir. Bulgular kapsamında teorik ve pratik öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of risk perception in the online shopping context. The effects of degree of consumer digitalization, product involvement, consumer innovativeness, price sensitivity, and level of internet use on twelve different perceived risk dimensions- financial risk, economic risk, performance risk, product risk, time risk, privacy risk, security risk, social risk, psychological risk, after-sale risk, delivery risk, and transaction risk- are explored based on a multicultural sample of respondents. For this purpose, primary data was collected through a questionnaire from the sample as a quantitative data collection method. Findings from the study are in line with previous research in terms of observed effects of price sensitivity, level of internet use, and consumer innovativeness, whereas contradictory results are obtained regarding the roles of consumer digitalization and product involvement factors. Theoretical and managerial implications and findings are discussed.