Normokalsemik hiperparatiroidili hastalarda metabolik sendrom bileşenlerinin retrospektif incelenmesi
A retrospective investigation of metabolic syndrome components in patients with normocalcemic hyperparathyroidism
  1. Tez No: 736603
  2. Yazar: OSMAN ALP BAYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ELBÜKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda, takip ettiğimiz nHPT'li hasta grubunun MetS bileşenlerini kontrol grubuyla retrospektif karşılaştırmayı amaçladık. MetS'in kardiyovasküler hastalıklar ve buna bağlı morbidite ve mortalitede artışa sebep olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak; nHPT'li grupta MetS bileşenleri oranı yüksek bulunursa, bu gruptaki hastaların takip ve tedavi yönetimine katkı oluşturabileceğini düşündük. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji polikliniğinde takip edilmekte olan nHPT'li 88 hasta ve yaş, cinsiyet özellikleri bakımından benzer 80 kişilik kontrol grubunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. MetS ile ilişkili olarak kaydettiğimiz boy, kilo, BKI, BÇ, KÇ, sistolik ve diyastolik KB'ları, APG, TK, HDL-K, LDL-K ve TG verileri kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Normokalsemik hiperparatirodili hasta grubunun 79'u (%89) kadın, 9'u (%11) erkek, yaş ortalaması 59,36±9,33 olarak saptandı. Bu profile benzer olarak seçilen kontrol grubunun da 70'i (%87,5) kadın, 10'u (%12,5)'u erkek, yaş ortalaması 56,64±10,73 olarak benzerdi. Her iki grup NCEP-ATP III MetS tanı kriterlerine göre değerlendirildiğinde, nHPT'li grupta 27 kişide (%32,9), kontrol grubunda ise 18 kişide (%22,5) MetS saptandı. Böylece nHPT'li hastalarda kontrol grubuna göre MetS sıklığında artış tespit edildi (p=0,032). Metabolik sendrom parametreleri ayrı ayrı incelendiğinde nHPT'li hasta grubunda BÇ ortalaması 105,54±13,72 cm, kontrol grubunda 94,81±14,56 cm saptandı. KÇ ortalaması nHPT'li grupta 117,27±13,22 cm, kontrol grubunda 110,56±11,16 cm olarak saptandı. Böylece nHPT'li grupta BÇ ve KÇ, Ca metabolizma bozukluğu olmayan kontrol grubuna göre istatistiki anlamlı derecede artmış bulundu. nHPT'li grupta ortalama sistolik KB düzeyi 135,73±20,64 mm Hg, diyastolik KB düzeyi 83,72±10,77 mm Hg bulundu. Kontrol grubunda ise ortalama sistolik KB 131,12±82,37 mm Hg, diyastolik KB 82,72±9,17 mm Hg olarak tespit edildi. İki grup arasında istatistiksel anlamlılık tespit edilmedi. Laboratuvar değerleri incelendiğinde hasta grubunda ortalama APG düzeyi 109,78 mg/dl iken, kontrol grubunda ortalama 96,58 mm Hg tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the current study, we aimed to retrospectively compare the MetS components of the nHPT patient group we followed with the control group. Considering the fact that MetS causes an increase in cardiovascular diseases and related morbidity and mortality, we thought that if the rate of MetS components was found to be high in the group with nHPT, it could contribute to the follow-up and treatment management of the patients in this group. The data of 88 patients with nHPT following up in Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Medicine Endocrinology Outpatient Clinic and a control group of 80 people being similar in terms of age and gender were evaluated retrospectively. The height, weight, BMI, WC, HC, systolic and diastolic BPs, FPG, TC, HDL-C, LDL-C, and TG data that we recorded in relation to MetS were compared with the control group. 79 (89%) of the normocalcemic hyperparathyroidism patient group were female, and 9 (11%) were male, with a mean age of 59.36±9.33 years. Similar to this profile, 70 (87.5%) of the control group selected were found to be female, 10 (12.5%) were male, and the mean age was 56.64±10.73. Considering the evaluation of both groups according to the NCEPATP III MetS diagnostic criteria, MetS was found in 27 individuals (32.9%) in the nHPT group and 18 individuals (22.5%) in the control group. Thus, an increase in the prevalence of MetS was detected in patients with nHPT compared to the control group (p=0.032). Regarding the separately analyzed metabolic syndrome parameters, the mean WC was found to be 105.54±13.72 cm in the patient group with nHPT and 94.81±14.56 cm in the control group. Besides, the mean HC was 117.27±13.22 cm in the group with nHPT and 110.56±11.16 cm in the other group. Thus, in the group with nHPT, WC and HC were found to be statistically significantly increased compared to the control group without impaired Ca metabolism. In the group with nHPT, the mean systolic BP level was 135.73±20.64 mm Hg, and the diastolic BP level was 83.72±10.77 mm Hg. In the control group, mean systolic BP was found to be 131.12±82.37 mm Hg, and diastolic BP was 82.72±9.17 mm Hg. No statistical significance was detected between the two groups. Taking into account laboratory values examined, mean FPG level was 109.78 mg/dl in the patient group, while it was 96.58 mm Hg in the control group.