Tarihsel gelişimi ve aktüel durumu açısından Bûdşîşiyye tarikatı
Bûdshishiyah sufi order: Historical development and actual position
  1. Tez No: 736659
  2. Yazar: ABDELFATTAH AMARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇİFT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bûdşîşiyye ana tarikatlardan biri olan Kâdirîliğin kolu olarak Fas'ta kurulan bir tarikattır. Günümüzde Mağrib'de ve özelikle de Fas topraklarında hayli yaygın ve güçlü bir tarikat olan Bûdşîşiyye'nin kuruluşu XVIII. yüzyılın ortalarına rastlar. Bu tarikat bağlıları atarfından müceddid olarak kabul edilen ve esasen Ayn Safra nahiyesinden olan Şeyh Ali b. Muhammed el-Bûdhîlî İznasnî'ye nispet edilmektedir. Tarikatın ana zâviyesinin ilk ve aslî merkezi günümüzde Medağ bölgesinde bulunan mekândır. Bûdşîşyye tarikatının merkez tekkesi kurulduğu günden itibaren sömürgeci güçlere karşı mücadelede mühim bir rol üstlenmiştir. Tarikatın günümüzdeki lideri Şeyh Hamzâ'nın oğlu Ebû Münîr Cemâlüddîn'dir. Budşîşiyye'nin günümüzde özellikle genç ve yetişkin entelektüeller başta olmak üzere farklı kesimlerden çok sayıda mensubu bulunmaktadır. Tarikatın şöhreti Fas sınırlarını aştığından birçok İslam ülkesinde, Avrupa'da, Asya'da ve Kuzey Amerika'da müntesipleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Bûdshishiyyah, as a branch of the Qâdiri sûfî order, founded in Morocco in the middle of the XVIII. century. Today Bûdshishiyyah is a widespread and powerful sûfî order in the Maghrib and especially in the Moroccan lands. This sûfî order is attributed to Sheikh Ali b. Muhammad al-Budhilî İznasnî. The first and main center of the sûfî lodge of this order is in a place located in the Medag region. The central sûfî lodge of the Bûdshishiyyah order has played an important role especially in the struggle against the colonial powers since the day it was founded. The current leader of the Bûdshishiyyah order is Abu Munir Cemaluddin, son of Sheikh Hamzâ. Today the Bûdshishiyyah order has many members from different segments, especially young and adult intellectuals. Since the fame of the order transcends the borders of Morocco, it has followers in many Islamic countries, Europe, Asia and North America.