Avangard kuram bağlamında manzara resminde kolaj
Collage in landscape paintings in the context of avant-garde theory
- Tez No: 736662
- Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAZ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğa, sanat tarihi boyunca sanatçının ilham kaynağı olmuştur. Bu birliktelik ile beraber sanatın insana dair, insanın da doğaya dair bir yakınlık içerisinde olması, sanatın, insanın yaşam döngüsü içerisinde karşılaştığı tüm faktörler çerçevesinde değişime uğramasına sebep olur. Buna örnek olarak Avrupa'da 18. Yüzyılın ikinci yarısında etkileri görülmeye başlanan Sanayi Devrimi'nin gerek toplumsal gerekse ideolojik alanlara getirdiği yenilikler ve teknolojik etkiler sebebiyle sanatçının da bu yeni düzende edindiği sorunsallar ve çözümlemeler üzerinden sanatına dahil ettiği yeniliklikleri örnek gösterebiliriz. Bu süreçte sanatta öne çıkan yeni ifade arayışları, geleneksel biçim ve içeriğe karşı avangard bir yaklaşım olarak var olur. Teknolojik gelişmelerin devamında değişen tüketim kültürü ile basılı medyanın ön plana çıkması ile kolajın malzemeleri arasında olan kâğıt, dergi gibi materyaller resmin malzemesi olmaya başlar. Gündelik yaşama dair nesnelerin sanat yapıtında yer bulması ve nesnenin işlevinden ayrışarak sanat ürünü ya da sanat malzemesine dönüşümü ile gerçekleşen bu avangard hareket ilerleyen tarihsel süreçte manzara resimlerinde kolaj görünümlerine zemin hazırlar. Bu tez çalışmasında; manzarada kolaj tekniğinin kullanılmasına dair çalışma örnekleri, sanatın evrensel dili kullanması ve çağdaş sanat eserlerinde bu yaklaşımın okunması dikkate alınmış olup, avangard tavır bağlamında değerlendirilerek, tüm bu olgu ve kavramlar incelenerek bulgular eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nature has been the source of inspiration for the artist throughout art history. In the continuation of this, art is located in the very center of a person's life and interacts with him. For example, in Europe 18. Due to the innovations and technological effects brought by the Industrial Revolution that started in the twentieth century in both social and ideological fields, we can cite the innovations that the artist included in his art through the problematics and solutions he acquired in this new order. In this process, the search for new expressions that stand out in art exists as an avant-garde approach to traditional form and content. In the continuation of technological developments, with the changing consumption culture and the prominence of printed media, materials such as paper and magazines, which are among the materials of collage, begin to be the material of painting. This avant-garde movement, which takes place in the work of art with the objects of everyday life and the transformation of the object from its function into an art product or art material, prepares the ground for collage appearances in landscape paintings in the historical process. In this thesis study; The examples of studies on the use of collage technique in landscape were evaluated in the context of avant-garde attitude through contemporary works of art. All these facts and concepts were examined and findings were added.