Küreselleşme, neoliberal politikalar ve Latin Amerika'da ekonomik kalkınma: Arjantin deneyimi
Globalization, neoliberal policies and economic development in Latin America: Argentina experience
  1. Tez No: 736688
  2. Yazar: CEREN URCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Neoliberalizm ve küreselleşme ile birlikte uluslararası ilişkilerde aktörlerin politika tercihleri çok aktörlü bir yapı üzerinden şekillenmeye başlamıştır. Devletler, kendi ulusal kimlikleri ve uluslararası sistemin yeni düzeninin gereklilikleri arasında bir noktada kalmış ve politikalarını belirlerken denge arayışı içerisinde hareket etmişlerdir. Bu çalışmada, tarihinde birçok siyasi dönüm noktası ve ekonomik kriz olan Arjantin'in uluslararası ekonomi politiğini şekillendirirken hangi değişkenlere vurgu yaptığı bölge, devlet ve devlet altı faktörler ve uluslararası sistem analiz seviyelerinde, tarım ve yoksullukla mücadele politikaları üzerinden küreselleşme ve neoliberalleşme bağlamında ele alınmıştır. 1990'lı yıllarla birlikte küreselleşme ivme kazanmış ve neoliberal politikaların yayılarak birçok devletin temel politika yaklaşımı olduğu bir uluslararası düzen hâkim olmuştur. Latin Amerika bölgesinde bulunan ve görece gelişmiş bir ülke olan Arjantin, yeni küresel düzene diğer bölge ülkelerine oranla daha kolay adapte olmuş bir ülke izlenimi vermektedir. Bir yandan bölgenin güçlü bir aktörü konumunda iken diğer yandan da yaşadığı ekonomik krizler ile uluslararası sistemde daha kırılgan imaj çizmiştir. Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası (WB) gibi uluslararası kuruluşların sunduğu yapısal uyum programlarını ve destekleri hayata geçirmeye çalışırken ülke içinde gelişen reflekslere de kayıtsız kalamamıştır. Karşılaştırmalı üstünlük gösterdiği sektörlerden olan tarım ve mücadele etmek zorunda olduğu yoksulluk, devletin uluslararası ekonomi politiğinde hassas bir noktadadır. Değişen hükümetler ile birlikte neoliberal politikalara yakınlaşma ve uzaklaşma görülürken dolayısı ile de uluslararası sistemdeki işbirliği mekanizmaları ve bölge içerisinde üstlendiği rol de değişmiştir. Sol hükümetler ile hem ülke içerisinde hem de uluslararası arenada anti-neoliberal politikalar ile hareket ederken sağ hükümetler yönetime geldiğinde de neoliberalizmi devam ettirme çabaları görülmüştür. Arjantin, kriz dönemleri söz konusu olduğunda ülke içi faktörlere kayıtsız kalamamış ve popülist politikalara yönlenerek ülke içindeki krizleri önlemeye ve yönetmeye çalışmıştır. Bu çerçevelerden bakıldığında bu tez çalışmasının temel iddiası tarım ve yoksullukla mücadele politikaları da göz önünde bulundurulduğunda Arjantin'in uluslararası ekonomi politiğini belirleyen en baskın faktörün devlet ve devlet altı dinamikler olduğudur.
Özet (Çeviri)
The policy choices of actors in international relations have been shaped by a multi-actor system along with neoliberalism and globalization. States are torn between their national identities and the requirements of the new international system's order and move in need of balance. In this study, international political economy variables of Argentina, a country whose history is full of political turmoils and economic crises, are discussed regarding agricultural and poverty reduction policies in regional, state and sub-state and international factors analyze levels within the context of globalization and neoliberalism. In the 1990s globalization accelerated and neoliberal policies were adopted as main policies by many states. A country in Latin America and relatively developed, Argentina gives the impression that it adopted a new global system easier than most Latin American countries. While being a leading country in the region, Argentina's image is fragile because of economic crises. While Argentina has been trying to put ino practise of structural adjustment programs and assistance of the international organizations such as IMF and WB, it could not be indifferent to the reflexes within the country. Agriculture in which Argentina has comparative advantage and poverty reduction which is a vital problem are the two critical factors that shape Argentina's international political economy. The changes of governments result in either approaching or withdrawing to neoliberal policies. Hence, cooperation mechanisms in the international system and their regional role have also changed. While Left governments adopt anti-neoliberal policies within the country and in the international arena, Right governments adopt neoliberal policies. In times of crises, Argentina was not able to be indifferent to the dynamics within the country and has tried to prevent crises by populist policies. In this frame, the main argument of this study is that considering the agricultural and poverty reduction policies, the most dominant variables which determine Argentina's international political economy are state and domestic dynamics.