Psikojenik erektil disfonksiyonu olan erkeklerin çocukluk çağı travmaları ve bağlanma biçimleri açısından incelenmesi
Investigation of men with psychogenic erectile dysfunction in terms of childhood traumas and attachment styles
- Tez No: 736696
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KALKAN OĞUZHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde erişkin çağda ortaya çıkan psikojenik erektil disfonksiyonun çocukluk çağındaki travma ve bağlanma biçimleri değişkenleri ile olan ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemleriyle kontrol grubu oluşturularak yürütülen bu çalışmada psikojenik erektil disfonksiyon bağımlı değişken, çocukluk çağı travması ve bağlanma biçimi bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi Denizli Özel Odak Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran ve bir yıldan uzun süredir düzenli partner ilişkisi olan 20-70 yaş arası erkeklerden oluşmuştur. Psikojenik erektil disfonksiyon şikayeti ile başvuran ve tanısı doğrulanan olgular çalışma grubuna dahil edilmiştir. Cinsel işlev bozukluğu dışında bir şikayet ile polikliniğe başvurup erektil fonksiyonları normal olan gönüllü kişiler kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmada demografik bilgi formu, ereksiyon durumunu sorgulamak için Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) Türkçe versiyonu, çocukluk çağı travmalarını incelemek için Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar (ACE travma) Ölçeği, bağlanma biçimlerini incelemek için İlişki Ölçekleri Anketi kullanılmıştır. Araştırma 43' ü çalışma, 48' i kontrol grubunda olmak üzere toplam 91 kişi arasında Ekim 2021 ile Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the relationship between psychogenic erectile dysfunction in adulthood and childhood trauma and attachment styles variables. In this study, which was carried out by forming a control group with quantitative research methods, psychogenic erectile dysfunction was used as the dependent variable, childhood trauma and attachment style were used as independent variables. The sample of the study consisted of men aged 20-70 years who applied to Denizli Private Odak Hospital Urology outpatient clinic and had a regular partner relationship for more than a year. Cases who applied with the complaint of psychogenic erectile dysfunction and whose diagnosis was confirmed were included in the study group. Volunteers with normal erectile functions who applied to the outpatient clinic with a complaint other than sexual dysfunction formed the control group. In the study, demographic information form, Turkish version of International Erectile Function Index (IIEF) to question erection status, the Childhood Trauma Questionnarie and Childhood Adverse Experiences (ACE trauma) Scale to examine childhood traumas, and Relationship Scales Questionnaire to examine attachment styles were used. The research was carried out between October 2021 and February 2022 among a total of 91 people, 43 in the study group and 48 in the control group.